برای داشتن یک کفش رسمی با کیفیت و ترجیحاً از جنس چرم هزینه کنید، به این دلیل که داشتن یک کفش خوب علاوه بر اینکه بازتابی از شخصیت شما را قرار است به دیگران نشان دهد، یکی ازمهمترین آیتم‌های کمد لباس یک آقا می‌تواند باشد.

در این مقاله به سراغ برجسته ترین اکسسوری دنیای لباس، یعنی کفش‌ها خواهیم رفت و سعی داریم درباره‌ی انواع کفش‌های مجلسی آقایان با شما حرف بزنیم.

قبل از شروع، باید به یک نکته بسیار مهم در خرید کفش اشاره کنیم، اینکه مطمئن باشید یک کفش گرانقیمت، حتما ویژگی‌هایی دارد که گران تمام شده است و از هزینه کردن زیاد در کفش‌ها هیچ وقت پشیمان نخواهید شد، یک کفش سه میلیون تومانی قطعاً دو برابر یک جفت کفش یک میلیون تومانی عمر خواهد کرد اما یک کفش ده میلیون تومانی یک آیتم نامیرا در کمد لباستان خواهد بود و یک عمر برای شما کار خواهد کرد.

البته که صحبتمان بر بحث، برند سازی نیست، چون ممکن است برخی از برندها، کیفیت مطلوبی هم برای ارائه نداشته باشند، اما قیمت بالایی برای محصولات خودشان در نظر می گیرند، درهنگام خرید به کیفیت کفش دقت داشته باشید و اگر به هر دلیلی قیمت آن از حد تصورتان پایین تر بود، کمی به کیفیت آن شک کنید.

ما در این درس، به معرفی کفش‌های زیر خواهیم پرداخت، اما توجه داشته باشید که این بخش صرفاً جهت معرفی کفش‌های مردانه است و این مبحث می تواند بسیار گسترده باشد که ما در آینده به معرفی هر کدام از کفش‌ها می پردازیم.


یک کفش چرمی خوب قطعاً می تواند همیشه به زندگی باز گردد. شما این کار را می توانید با پولیش کردن، واکس زدن مناسب و نگه داری خوب انجام بدهید، دوباره به آن، جلا ببخشید و آن را به کمد لباستان برگردانید. این امر دقیقاً همان چیزیست که در کفش ها با ساختار نروژی اتفاق می افتد یا در برند های لوکس در جریان است.

این موضوع فقط مختص برند های خارجی نیست! کفش ها و چرم فوق العاده ای در داخل ایران نیز تولید می شوند. کفش هایی که با زیره های بسیار مناسب و با کیفیت های بالا در اختیار مشتریان قرار داده می شوند و حتی زیره های آن به جای چسبانده شدن توسط چسب، دست دوزی می شوند و سزاوار هزینه شدن هستند.

این کفش ها حتی در طول زمان می توانند دوباره باز سازی شوند، زیره آنها تعویض شوند و دوباره کارایی خود را به دست آورند، مطمئن باشید، یک چرم خوب به قدری مستحکم است که با وجود چروک شدن، همچنان زیبایی و کاراکتر خود را نه تنها از دست نمی دهد بلکه به آن افزوده نیز می شود.

یک کفش خوب می تواند سالی چند بار باز سازی شود و همان حس نو بودن را به شما دهد. پس به قول فرانسوی ها، گران همیشه گران است و ارزان همیشه ارزان است.

این همان مفهومی است که ما قبلا هم بر سر سرمایه‌گذاری روی لباس‌های با کیفیت اشاره کرده بودیم: اینکه کمتر اما بهتر بخرید، بر روی تناسب اندام و راحتی خودتان تمرکز کنید، فقط طرح‌هایی بخرید که ماندگار باشند و ازبین پارچه‌هایی که همه‌کاره‌ اند، انتخاب کنید تا بتوانید با سایر آیتم های کمد لباس‌ تان از آن ها بهره ببرید.

فقط در این صورت است که در طولانی مدت در هزینه خود صرفه جویی می کنید و همیشه در لباس های خود عالی به نظر می رسید. به یاد داشته باشید که از استرس های “مد” دوری کنید و لذت استایل خودتان را در آغوش بکشید.

حال به سراغ مبحث اصلی خودمان یعنی کفش ها برگردیم، در ادامه ده نوع از کفش ها را به شما معرفی خواهیم کرد که تمام صحبت های ما درباره آنها صادق است و ارزش سرمایه گذاری را دارند.

اصطلاح کپتو در کفش به چه معنا است؟

قبل از شروع به معرفی این کفش ها باید به اصطلاح Cap Toe Shoes اشاره کنیم. کپتو ها در اصل کفش نیستند! بلکه سبکی از کفاشی در نظر گرفته می شوند. کفش های کپتو همانگونه که در معنی لغوی شان نیز مطرح است، یک کلاهک بر روی نوک کفش دارند. این ساختار کلاهک مانند در قسمت نوک کفش، برای محافظت بیشتر از نوک انگشتان تعبیه شده است. کفش های اکسفورد، Wingtips، بروگ ها و نوک بال ها همگی عضوی از خانواده ی برجسته مجموعه سبک کپتو می باشند.

ده مدل کفش های رسمی

توجه داشته باشید که ما انواع متفاوتی از کفش ها را در دسته بندی اکسسوری کفش داریم و صرفاً نمی توان آن را در این ده مدل به اتمام رساند.


1. آکسفورد/ Oxfords

کفش های آکسفورد محافظه کار ترین و اصلی ترین نوع کفش های مجلسی کمد لباس هر آقایی می توانند باشند اگر به دنبال یک جفت کفش مناسب کاری برای استایل های کاری روزمره خود هستید، یک جفت آکسفورد بدون تزئینات زیاد با چرم قهوه‌ای شکلاتی یا مشکی هیچ گاه گزینه ی اشتباهی نیست. به دنبال یک جفت با زیره چرمی نازک و براق و یک قالب پنجه ای با شکلی زیبا باشید که از خطوط طبیعی پای شما پیروی کند (نه خیلی نوک تیز، نه خیلی جعبه ای)

به چه دلیل یک کفش آکسفورد در ابتدای لیست ما قرار دارد؟ برای ما اهمیت دارد که علاوه بر دانستن اسامی کفش ها، به شما پیشنهاد هم بدهیم، داشتن یک کفش آکسفورد برای هر فردی که دوستدار سبک کلاسیک، است یک انتخاب هوشمندانه و ضروری است. یک کفش آکسفورد به شما قدرت این را می دهد که در موقعیت های مختلف بتوانید با آن یک ظاهر شیک به وجود آورید.


2.کفش های بروگ / The Cap Toe Brogue

“Broguing” به سوراخ‌های تزئینی  گفته می شود که معمولاً در اطراف سوراخ های بند کفش، قسمت‌های پشتی و در امتداد لبه‌های کلاهک کفش ایجاد می شوند.

واژه ی مدالیون در طراحی کفش به چه معنی است؟

همچنین این کفش ها دارای “مدالیون” نیز هستند که به سوراخ های تزئینی حفاری شده بر روی نوک کفش، گفته می شود. این یکی از جزئیات جداگانه این نوع کفش ها است. بروگ‌هایی هستند که مدالیون ندارند و کفش‌هایی هم وجود دارند که فقط مدالیون را در قسمت پنجه دارند و لزوماً بروگ محسوب نمی‌شوند.

بروگ در ابتدا یک کفش سبک کانتری (کابویی) معمولی در نظر گرفته می شد، هرچند که آنها امروزه با چرم ها و شکل های مجلسی تر دوخته می شوند. به طور کلی، هر چه کفش بروگ دارای سوراخ های بیشتری باشد، رسمیت کمتری دارد. پس در انتخاب آن ها و ست کردنشان با آیتم های بسیار رسمی مثل کت و شلوار های رسمی یا مراسمات رسمی دقت کنید.


3.نوک بال / The Wingtip

یکی دیگر از کفش های کلاسیک، نوک بال ها هستند که عموماً براق و کشیده تر از آکسفورد دوخته می شوند. به همین دلیل آکسفورد ها برای آقایانی که پاهای بزرگتر و تایپ‌ بدنی سنگین‌تری دارند، مناسب تر هستند.

نوک بال‌های براق، حال ‌و هوای اروپایی و فرم باریکی دارند که با لباس های اسلیم فیت، پارچه‌های سبک و تیپ‌های بدنی لاغر تر همخوانی بیشتری دارند و زیبا تر به نظر می رسند.

به عکس زیر دقت کنید: زمانی که به نوک پنجه های آن می رسید یک شکلی از بال، می بینید، اگر مدلی از کفش های رسمی دارید، کمی به آنها دقت کنید و خیلی راحت می توانید حدس بزنید که شما چه مدل از کفش رسمی در کمد لباستان دارید.


4.نوک بال های بروگ

کفش های نوک بال بروگ، از تلفیق دو نوع کفش بروگ و آکسفورد به وجود آمده اند و سوراخ هایی که بر روی نوک کفش و بر روی بال های انتهایی نوک کفش ایجاد می شوند، یک وزنه زیبایی خاصی به کفش می بخشند، این سوراخ ها باعث می شوند تا این نوع کفش ها مناسب شلوار های کژوالی چون چینو باشند و با کت و شلوار های غیر رسمی با بافت های فلانل(پشمی) یا مخمل های کبریتی وهمچنین تویید ها به زیبایی ترکیب شوند.


5.تمام چرم کامل یا The Wholecut

کفش‌های چرم کامل (یا بدون درز) از یک تکه چرم یک پارچه و زیبا ساخته می‌شوند (برخلاف چند تکه چرم کوچک‌ تر که در درزهای مختلف به هم دوخته شده‌اند.)

به همین دلیل لوکس تر و چشم نوازتر هستند.

مدل‌های تمام چرم اغلب براق، اغوا گر و مینیمال هستند و به عنوان اصلی ترین کفش های رسمی مدرن در کمد لباس آقایان جای پای خود را یافته اند. این‌ نوع کفش ها را می‌توانید با کت و شلوار های رسمی و علی الخصوص تاکسیدو ها بپوشید.

فقط به یاد داشته باشید که آنها را قبل از پوشیدن کاملا براق کنید تا با لباس رسمی تان همخوانی داشته باشند. نکته مهم در پوشیدن این نوع کفش ها همیشه، داشتن یک واکس خوب و یک براقیت خوب در نمای کلی شان است.


6.کفش های بال بلند/ The Longwings

کفش های بال بلند یا لانگ وینگ ها، نمونه هایی کژوال از کفش های نوک بال هستند که خطوط بال های آن از نوک کفش تا انتهای کفش کشیده می شود.

کفش های بال بلند، معمولا دارای زیره های ضخیم تر هستند و حفره های بیشتری بر روی آن ها ایجاد می شود. این کفش ها، اغلب از چرم های سنگین تر و ضخیم تری ساخته می شوند که آن ها را مناسب با فصول سرد می کند. این کفش ها نه تنها با کت و شلوار ها نیز به خوبی ست می شوند بلکه می توانید آن ها را با ست های کژوال یا اسمارتی چون شلوار های جین و پولو شرت ها نیز بپوشید.

دقت داشته باشید که longwing در اصل نوعی wingtip است که باله های روی کفش در امتداد کفش تا خلف کفش کشیده می شوند در حالیکه در wingtip ها اغلب باله ها تا وسط کفش کشیده می شوند و در میانه ی کفش به به سمت زیره کفش فرو می روند. باله ها در longwing کامل هستند و در پاشنه کفش به هم می چسبند.

7.کفش تماشاچی یا The Spectators

زمانیکه صحبت از این کفش تماشاچی می شود، افرادی که با هالیوود آشنا باشند، استایل های فیلم Great Gatsby را به یاد خواهند آورد. کفش های Spectator  در اصل یک نوع بروگ نوک بال هستند که از دو رنگ و یا دو پارچه مختلف تشکیل می شوند. این کفش ها در اصل توسط بازیکنان گلف و کریکت پوشیده می شدند، که بعد ها به دلیل محبوبیت بالا تماشچیان نیز از آن ها استفاده کردند و نام spectators یا تماشاچی را به خود گرفتند.


معمولاً پنجه، کلاهک پاشنه و پانل‌های بند کفش از پارچه‌ای تیره‌ تر دوخته می شوند (برای مثال پوست گوساله سیاه) و الباقی کفش از جیر سیاه یا در مواردی جیر های رنگی دیگری دوخته می شوند. کفش های تماشاچی یک سبک «فانتزی» قدیمی، که در دهه‌های 1920 و 1930 رایج شدند، عموماً برای مناسبت‌ها و رویدادهایی که نیاز به لباس‌های نیمه رسمی داشتند، مورد استفاده قرار می گرفتند.

این کفش ها برای پوشش های اسمارت کژوال بسیار مناسب اند و می توانند حس و حال وینتج دهه های 20 و 30 را به همراه داشته باشند.

به یاد داشته باشید انواع این کفش از دو نوع رنگ مختلف ساخته می شوند که دست شما را در ست کردنشان با رنگ های مختلف باز می گذارند. برای مثال کفش های spectators که اغلب با چرم کرمی و جیر قهوه ای دوخته می شوند قادرند با رنگ های زیتونی سرمه ای و سبز به راحتی ست شوند.

8.دربی‌ها / The Derbies

کفش های دربی که اغلب فرمی گرد در ناحیه پنجه دارند و دو باله ظریف بر روی آن ها برای بند ها تعبیه می شود، به طور کلی یک کفش کژوال در نظر گرفته می شوند. این سبک کفش ها پس زمینه ای ورزشی داشتند و در شکارگاه ها بیشتر استفاده می شدند که در دهه 1850 رواج بیشتری داشتند. همچنین این کفش ها مدتی با جیرهای سبک پوست آهو دوخته می شدند که بعد ها با نام “Bucks” شناخته و محبوب شدند.


این کفش ها حتی اگر با چرم بز هم ساخته شده باشند، برای پوشش های رسمی، آنچنان کاربردی ندارند و بیشتر در استایل های کژوال استفاده می شوند. آنها را با شلوار جین، شلوارهای فصلی و استایل بیزنس کژوال و برای محیط های کاری بپوشید. دربی ها توانایی ست شدن خاصی با شلوار های متفاوت از جین ها گرفته تا چینو ها و حتی شلوار های پیلی دار را دارند. در اصل این کفش ها یک چسب همه کاره برای ساختن استایل روزمره تان خواهند بود.


9.کفش های پوست ماری یا کروکودیلی The Exotic

اگر می خواهید کمی شیطنت و جسارت به استایلتان بیافزایید، این نوع کفش ها با پوست های چرمی عجیب و غریب و با طرح های اصلی پوست حیواناتی چون تمساح و مار یا حتی شترمرغ می توانند مناسب باشند.

در واقع این نوع کفش ها، نمادی نمایشی از ثروت هستند و گاهاً بیش از اندازه به نظر خواهند رسید. البته این نوع کفش ها در دنیای امروزی کمتر در پای افراد دیده می شوند و یکی از دلایل آن، گروه های مدافع حقوق حیواناتی است که برای تولید چرم، پرورش داده می شوند. در کل با وجود اینکه بسیار زیبا به نظر می رسند اما به نوبه ی خود می توانند در استایل شما یک فریاد بلند باشند.

شاید پوشیدن آن ها زمانیکه یک ماشین بسیار گران قیمت در زیر پایتان دارید و می خواهید نمایش قدرت داشته باشید خالی از لطف نباشد اما در سایر مواقع چه با کت و شلوار و چه با استایل های اسمارت کژوال بیش از حد خواهند بود. توصیه می کنیم زیاد سراغ این کفش ها نروید.

10.کفش های Monk Strap

کفش های سگک دار یا مانک استرپ هم جز آیتم های پیشنهادی و ضروری ما به شما برای استایلتان است.

تاریخچه استفاده از این کفش ها به قرن پانزدهم بازمی گردد و طبق افسانه ها گفته می شود که این کفش نام خودش را از یک راهب اهل آلپ گرفته است که صندل های خاصی را تولید می کرد و می پوشید. رواج این کفش از آنجایی شروع شد که یک انگلیسی آن را با خود به لندن برد و کفش رفته رفته، به شدت محبوب مردم انگلیس شد.


کفش های مانک استرپ به دو حالت دابل مانک و سینگل مانک (دو بند چرمی یا تک بند چرمی) تولید می شوند. اگرچه انواع سه بند آن نیز وجود دارد اما توصیه میکنیم به سراغ آن ها نروید چون این کفش ها خیلی وقت است که از مد افتاده اند.

کفش های مانک استرپ همه کاره اند و با بسیاری از پوشش ها به راحتی ترکیب می شوند. به یاد داشته باشید این کفش ها درسته که همه کاره هستند و میتوانید با اکثر پوشش های رسمی بپوشید اما یک سری قوانین هم برای آنها وجود دارد، مثلا شما آنها را نمی توانید با پوشش هایی چون تاکسیدو یا در رویداد هایی که با درس کد های Black Tie یا White Tie برگزار می شوند، بپوشید.

اگر اولین کفش مانک خود را خریداری میکنید توضیه میکنیم به سمت یک دابل مانک قهوه ای بروید. این کفش به راحتی با پوشش های کژوال، اسمارت کژوال و حتی جین ها نیز به راحتی ترکیب می شود.


برای اینکه حتی کمی جذاب تر به نظر برسید، یک فوت کوزه گری جالب به شما یاد می دهیم. مانک استرپ های خود را با جوراب های طرح دار و حتی گاها مغایر با رنگ شلوار و کفش هایتان بپوشید. اینکار شاید در نگاه اول بی نظمی در استایلتان ایجاد کند اما اگرآن را با طرح و رنگ های متناسبی انجام دهید، یک بی نظمی شیک در استایلتان ایجاد خواهد کرد.

پیشنهاد می کنیم بیشتر از طرح های ظریف تر و رنگ های برجسته استفاده کنید. نکته مهم دیگر اینجاست که مانک استرپ ها هم با جوراب و هم بدون جوراب پوشیده می شوند اما اگر خواستید، از جوراب استفاده کنید، حتما از بین جوراب های ساق بلند انتخاب کنید. در انتخاب طرح و رنگ مغایر با لباس و کفش تان، کمی جسور باشید.

خالی از لطف نیست که به این موضوع هم اشاره کنیم که در پوشش های اسمارت کژوال، تمایل به کفش های دابل مانک بسیار بیشتر از کفش های سینگل مانک است.

همچنین یکی از جزئیات ریزی که در پوشیدن دابل مانک ها باعث ایجاد جذابیت می شود، این است که برخی از افراد، بند یکی از سگگ ها را باز میگذارند، گفته می شود که این موضوع دقیقا به مثابه باز گذاشتن دکمه آخر کت می تواند زیبا به نظر برسد. اما باز هم انتخاب با شماست.

به نظر شخصی خود من، زیبایی دابل مانک ها زمانی برجسته می شود که سگگ ها، سفت و منظم بسته شوند. دقیقا همانطورکه شاید گاهی اوقات بخواهیم تمامی دکمه های کت دبل برستد را ببندیم. این موضوع هیچ بایدی و نبایدی ندارد.

نتیجه

در کل اینکه چه کفشی با استایل شما متناسب است، بیشتر به سلیقه شما بستگی دارد اما در کل باید بگوییم که انتخابتان هر کدام که باشد، به یاد داشته باشید، همیشه یک کیت کامل از فرچه ها و واکس های مناسب با چرم تان را در کمد لباستان داشته باشید و کفش هایتان را تمیز و براق نگه دارید. در صورتیکه یک جفت را استفاده کرده اید برای استفاده مجدد به آن یک روز استراحت بدهید و اگر خیس شدند مادامی که به خوبی خشک نشده اند، دوباره از آن ها استفاده نکنید.


همچنین اگر در کمد لباستان فضای کافی دارید توصیه میکنیم در صورتی که از کفشی استفاده نمی کنید، چوب های چدار قالب پا را در داخل آن ها قرار بدهید تا فرمشان را حفظ کنند. این تدابیر باعث خواهند شد تا کفش شما عمر بیشتری داشته باشد و نیاز به بازسازی نداشته باشد.

یک کفش خوب همیشه گران است پس به همان اندازه باید در مراقبت از آن ها هم گرانقدر رفتار کنید.

تمرین

بعد از مطالعه این مقاله لطفا چند دقیقه به کمد کفش هایتان فکر کنید و آن ها را تصور کنید. چه تعداد از کفش های معرفی شده را میشناسید؟ برای ما در قسمت نظرات بگویید که، از کدام یک از این کفش ها در چه استایلی استفاده می کنید؟ بد نیست به ترکیبات رنگی شان هم اشاره ای بکنید! شاید الهامی برای یکی دیگر از مخاطبانمان باشید!

3 نظرات

 • علی رضوانی مهر

  سپتامبر 17, 2022 - 7:00 ب.ظ

  خیلی عالی🤙🏻🤙🏻🤙🏻
  لطفا لوکای پاییزی کژوال هم با کفش های رسمی بزارین ذهنمون باز تر شه
  مرسی کلی اقا مجتبی❤️

 • علی رضوانی مهر

  سپتامبر 17, 2022 - 7:01 ب.ظ

  اقا مجتبی مرسی که هستی❤️❤️
  لطفا لوک های کژوال تر هم با کفش رسمی بزارین ذهنمون تو انتخاب باز تر شه
  مرسی کلی❤️💙

  • مجتبی ریحانی

   سپتامبر 17, 2022 - 8:02 ب.ظ

   خیلی ممنون از شما، حتما سراع آنها هم خواهیم رفت اما اگر سری به پیج اینستاگرام ما بزنید در مورد کفش های فصول سرد هم یک پست گذاشتیم، قبل از اینکه بیشتر در موردشان صحبت کنیم میتوانید این پست را ببینید تا کمی ذهنتان آماده باشد

پیام بگذارید

در خبرنامه سایت ما عضو شوید

برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها ، تبلیغات و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ثبت نام کنید.
نه ممنون