یکی از کلمات مهمی که در بهبود استایل شخصی می‌تواند به شما کمک کند شناخت سیلوئت‌ های بدنی یا سایه نماها است. از آنجا که سیلوئت، نشان دهنده طرح و نما کلی یک شی است، این کلمه در زمینه مد، برای توصیف شکل بدن افراد کاربرد دارد.

همچنین در مقوله هنر نیز سیلوئت نشان دهندۀ شکل کلی هنرهای تجسمی در نظر گرفته می‌شود. در دنیای استایل، علاوه بر فرم پوشاک، کاربرد، بافت و رنگ آن‌ها، شاخصه مهم دیگری به نام سیلوئت، در چیدمان یک استایل دخیل است، اما به دلیل شناخت ناکافی، شناخت سیلوئت‌های بدنی، یکی از چیزهاییست که اکثر آقایان از آن غافل می‌شوند و شاید همین غفلت، یکی از دلایل بزرگ ایجاد ترکیبات اشتباه در استایل آقایان است.


silhouette (سیلوئت) چیست؟

این واژه، از کلمه فرانسوی Silhouette به معنی تحت الفظی شبح و یا سایه مرئی یک شی، گرفته شده است. قبل از اینکه به معنا آن در دنیای استایل بپردازیم بهتراست بگوییم که کلمه سیلوئت در دنیای هنر و بالاخص عکاسی، به معنی نیم سایه یا سایه رخ است که دقیقاً به مانند سایه یک شی در مقابل یک منبع نور می باشد.

در دنیای استایل نیز می توان سیلوئت‌ های بدنی را به همان مفهوم، معنا کرد. سیلوئت در استایل به شکل و سایه ای از یک لباس و اندام در حالت کلی گفته می شود.

برای مثال اگر شما فردی را با یک کت شلوار مقابل یک منبع نور قرار دهید و سایه آن را بر روی یک دیوار ایجاد کنید، یک سیلوئت از وی ساخته اید. این سایه نما، نشان دهنده‌ی خطوط و فرم بدنی آن شخص خواهد بود و شکل کلی او را به تصویر خواهد کشید.

سیلوئت‌ها در پوشاک متفاوت،به طبع متنوع تر خواهند بود. برای مثال خطوطی که یک کت بلند برای شکل گرفتن نیاز دارد، بلندتر و صاف تر از یک پیراهن است.


پس در حالت کلی بهتر است سیلوئت را به این شکل تعریف کنیم که: به فرم کلی یک لباس یا اندام که با خطوط ساده مجسم شده است، سیلوئت گفته می شود. برای درک عمیق تر مفهوم سیلوئت بهتر است در توضیح این عبارت بگوییم که هر گونه سایه و یا شبحی که از یک لباس با فاکتور گرفتن جزئیات آن، شکل می گیرد سیلوئت آن به حساب می آید.

اغلب افراد تصور می کنند که سیلوئت بر تنگی و یا گشادی یک لباس دلالت دارد اما در واقع سیلوئت نحوه ی پوشاندن اندام شما و یا برجسته کردن اندامتان توسط لباس ها و حتی نحوه ی عملکرد لباستان به هنگام حرکت را نشان می دهد.

مثالی که در این باره می توان زد این است که یک دامن، سیلوئتی متفاوت به هنگام حرکت نسبت به یک کت ایجاد خواهد کرد.

شاید شما هم عبارت ” فیت، شاه کلید استایل است” را تا به حال بار‌ها شنیده باشید اما واقعیت این است که فیت نقطه شروع لباس پوشیدن است و چیزی که پوشاک شما را به یک ظاهر و یا استایل تبدیل می کند، سیلوئت است.

تعاریفی که از دو مفهوم Silhouette و Fit می توان داشت شاید دارای مرز های آنچنان مشخص و مستقلی از هم نباشند. در واقع این دو مفهوم هر دو در ساختن تناسب و تقارن که مهم ترین شاخصه هر استایل هستند، دخیل اند.

فیت یا نحوه ی تناسب یک لباس بسته به ترندها و اعتماد به نفس هر فرد، امری ذهنی است؛از این جهت که تعریفش در دوره های زمانی متفاوت و ازنظر دید اجتماعی، تغییر می کند. در دنیای امروز، اگر یک قطعه لباس به‌ خوبی بر روی هر قوس و منحنی بدن سوار شود، «مناسب و فیت» تلقی می‌شود. برای مثال اگر یک تی شرت، به صورت کاملا منطبق بر روی عضله دوسر بازو قرار بگیرد و بالا تنه را به خوبی نمایان کند، آیتم خوبی در نظر گرفته می شود. در واقع، در حال حاضر این نوع تناسب ها ترند محسوب می‌شوند، اما هیچ چیز، دنیای فشن همیشگی نخواهدبود.

با تعاریف بالا می توان گفت که Fit امری زودگذر است و شاید دائما در حال تغییر باشد، اما سیلوئت شاخصه‌ای است که همیشه استوار و پا برجاست. در واقع این سیلوئت است که نشان می‌دهد لباس ها بر تن شما به چه شکلی خودنمایی خواهند کرد و اندام شما را به چه شکلی نمایش خواهند داد.


چرا باید به سیلوئت ها دقت کنیم؟

همانطور که گفته شد، نمای کلی لباس شما و سیلوئت می‌تواند به همان اندازه‌ی بافت، رنگ و جزئیات در استایلتان، تاثیر گذار باشد. شاید دو آیتم به تنهایی دارای سیلوئتی متناسب با اندام شما باشند اما ترکیب کردن آن دو با هم استایل شما را نامرتب کند.

برای مثال، برای افرادی که دارای ران‌های حجیم تری هستند، شلوارهای فاق بلند، متناسب تر به نظر خواهند رسید. همچنین یک تی شرت که در قسمت بازوها، کمی تنگ تر به نظر برسد و بالا تنه افراد را برجسته تر نشان دهد نیز امروزه یک تی شرت عالی تلقی می‌شود، اما ترکیب کردن این دو با هم اندام شما را نامتعادل نشان خواهد داد.

پوشیدن این دو آیتم، هیچ نوع تقارنی در تناسبات اندامی شما نخواهد ساخت و شاید بالا تنه شما، شبیه یک سوسیس که به زور در داخل پوسته خود جا داده شده است، شود. در حالیکه پایین تنه شما، نمایی شل و رها خواهد داشت. هیچ کدام از این نوع ترکیبات تقارن و زیبایی کافی را در استایل شما نخواهند ساخت. به همین دلیل بهتر است که سیلوئت ها را به خوبی بشناسیم.


سیلوئت ها ابعاد لباس و اندام شما را مشخص می کنند.

شاید در ذهنتان این سوال مطرح شود که چرا باید سیلوئت‌ها را بشناسیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که سیلوئت‌ها، مسیر تفسیر کردن استایل هستند و مسیر شما برای ساخت ظاهرهای متنوع را هموار می‌کنند. شما با آگاهی از سیلوئت ها، می توانید تشخیص دهید که کدام فیت و یا چه نوع لباسی منطبق با اندام شما است و باید چه لباس هایی را بپوشید.

به یاد داشته باشید که سیلوئت ها در این نوشتار، مستقل ازهر نوع سبکی توضیح داده شده اند. سیلوئت ها در دنیای کلاسیک شاید دارای تفاوت‌های واضحی با سیلوئت‌های پوشاک کژوال داشته باشند اما در این نوشتار، سعی بر آن شده است که چهار سیلوئت شایع در استایل آقایان، شرح داده شود. به یاد داشته باشید که سیلوئت ها، دسته بندی قاطع و یکسانی ندارند و مادامی که فشن در جریان است، سیلوئت‌های جدید نیز ساخته می‌شوند.

4 سیلوئت لباس آقایان

1.V shape Silhouette / سیلوئت هفت

این سیلوئت همانطور که از اسمش پیداست، نمایی به شکل حرف V انگلیسی از اندام شما خواهد ساخت. برای توضیح این سیلوئت می‌توان گفت که این سیلوئت اغلب از البسه بالا تنه با اندازه‌های گشاد تری نسبت به پایین تنه ساخته می‌شود.

در سیلوئت V شکل، شلوارهای مورد استفاده اغلب دارای یک فیت راسته و یا تنگ اند و همین امر باعث می‌شود تا در دورنمایی که از استایل شما دیده می‌شود پاهای شما قلمی تر و عضلانی تر به نظر برسند در حالیکه بالا تنه شما توسط جکت‌ها و و یا سایر بالا پوش‌ها چون سوئدرها حجیم تر به نظر می رسد.

این نوع سیلوئت، برای افراد با جثه لاغر مناسب است و شما می توانید از طریق ظاهرهایی که دارای این نوع سیلوئت اند، ایرادات اندامی خود نظیر بالا تنه کوچک و یا پاهای حجیم نسبت به بالا تنه خود را بپوشانید. برای ایجاد این نوع سیلوئت باید به یاد داشته باشید که لباس‌هایی که در قسمت بالا تنه بر تن می‌کنید نکته کلیدی استایل شما خواهندبود و از اینکه شلوارهای تنگ تری را برای ایجاد یک سیلوئت V شکل انتخاب کنید، بپرهیزید.

 

شلوارهای گورخا و یا پیلی دار یکی از آیتم هایی اند که شما می توانید این سیلوئت را در ظاهرتان ایجاد کنید. شلوارهای پیلی دار که گاهی با دمپاهای پاکتی نیز در بازار یافت می‌شوند بهترین زمینه های ممکن برای ایجاد یک سیلوئت V شکل اند. برای بالا تنه نیز می توانید از ریسر و یا بامر جکت‌ها استفاده کنید. جکت ها، اولین گزینه‌های مناسب برای بالا پوش ها در این سیلوئت می‌باشند.

برای شناخت جکت‌ها توصیه می کنیم که به مقاله کت های پاییزی و زمستانی ما که قبلا در سایت منتشر شده است نیز سری بزنید و آن را مطالعه کنید.


2. سیلوئت I shape

این سیلوئت نیزشباهت زیادی به حرف I بزرگ انگلیسی دارد. شما برای ایجاد این سیلوئت نیاز دارید تا بالا پوش و پایین پوشتان تقریبا هم اندازه و در راستای هم باشند. این سیلوئت تنها جاییست که توصیه می‌کنیم از لباس‌های بسیار تنگ و یا گشاد استفاده نکنید. یک پیراهن با فیت رگولار و یا یک شلوار راسته می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای این کار باشند اما در نهایت برای ایجاد شکل I انگلیسی باید دست به دامان کلاه ها و کفش ها شویم.

دراین سیلوئت که مثل همتای پیشین خود، هر دو از سیلوئت های چهار فصل اند، اغلب از کفش‌هایی با زیره های بلند تر ویا کفه های پهن تر استفاده می شود. در انتخاب پوشاکتان در این سیلوئت باید به یاد داشته باشید که البسه شما نباید تفاوت ملموسی از نظر حجمی بین بالا تنه و پایین تنه شما ایجاد بکند. شما نیاز دارید تا از بالا پوش‌های پهن و همچنین شلوار هایی با فیت آزاد استفاده کنید. به یاد داشته باشید که یک سیلوئت I shape توسط خطوط مستقیم و صاف در ظاهر شما ایجاد خواهند شد.

لباس‌هایی که شما در این سیلوئت، می‌توانید بر تن کنید نباید در نمای شما شکستگی ایجاد کنند و یا خطوط افقی در ظاهر شما بسازند. بدین معنی که شلوار شما نه تنها در قسمت دمپا بلکه در سایر نقاط چون قسمت ران ها و فاق نیز دقیقا هم اندازه بالا پوش شما باشد. اگر بخواهیم سیلوئت I shape را به بیانی ساده تر وصف کنیم، می توان گفت که اندام شما در این سیلوئت ، به مانند یک خط کش صاف، از خطوط عمودی هم اندازه تشکیل می شود.


3.O Shape

سیلونت O Shape، بیشتر مناسب پوشش‌های تابستان می باشد و بر خلاف سه نوع دیگر، توجه را مستقیما به سمت بالا تنه افراد جلب می کند.

برای ساخت این سیلوئت، یکی از مهم ترین آیتم ها، شلوارک ها هستند که باعث می شوند دقیقا توجه ها به سمت بالا پوش شما معطوف شود؛ آیتمی که شاید در پوشش روزانه و کژوال مردم ایران، بنا به دلایل اعتقادی و عرف و همچنین آب و هوا، زیاد مرسوم نیست.اما شما می توانید از این سیلوئت بدون شلوارک ها نیز بهره ببرید.

باید به یاد داشته باشید که این سیلوئت برای افرادی که دارای اضافی وزن در قسمت کمر و شکم خود می‌باشند مناسب است. اغلب افراد برای ایجاد این سیلوئت، از پیراهن های گشاد و به خصوص چهار خانه بر روی یک تی شرت سفید و یا مشکی (لایه بندی) استفاده می کنند. در اصل شما با پوشیدن یک پیراهن بر روی یک تی شرت در تابستان و جدیدا در بین ترند‌های پاییزی، با پوشیدن پیراهن‌های فلانل و پشمی بر روی یقه اسکی‌ها، سعی می‌کنید تا توجه را به بالا تنه خود جلب کنید و سایه نمای شما از دور به شکل یک O انگلیسی خواهد بود.

همانطور که اشاره شد، یکی از فواید این سیلوئت پوشاندن ایرادات اندامی شما است . شما می‌توانید وزن اضافی خود در ناحیه کمر و شکم رابه خوبی بپوشانید و در عین حال، با جلب توجه مخاطبان به قسمت بالا تنه، از اینکه پاهایتان زیاد لاغر و نحیف به نظر برسند نیز بپرهیزید.


4.cocoon silhouette یا سیلوئت پیله ای

در این سیلوئت اغلب از بالا پوش هایی نظیر ترنچ کت‌ها و یا اوورکت ها استفاده می شود که نمای کلی اندام را دقیقاً مشابه با یک پیله می پوشانند. یکی از ویژگی های سیلوئت پیله ای این است که پایین تنه و شلوار شما اغلب دارای یک فیت اسلیم و تنگ تر از بالا پوش شماست.

شلوار های مخروطی شکل که دارای دمپا های جذب هستند یکی از مناسب ترین گزینه ها برای ایجاد این سیلوئت هستند. به یاد داشته باشید که شما در ایجاد این سیلوئت می توانید از شلوارهای راسته و حتی گاهی گشاد نیز استفاده کنید اما باید به این توجه کنید که بالا پوش شما چه ترنچ کت باشد، چه جکت، باید دارای یک فیت گشادتر و حتی اوور سایز باشد. این سیلوئت که بیشتر در استایل‌های بهار و پاییز استفاده می شود، با آیتم‌های بسیار ساده‌ای مثل یک ترنچ کت و یا هر کتی که دارای فیت گشاد است ساخته می‌شود.

یکی از فوایدی که این سیلوئت می‌تواند برای استایل شما داشته باشد، پوشاندن قد شماست. این که قد بلندی داشته باشید و یا کوتاه در این سیلوئت هیچ جایگاهی ندارد و شما می توانید کوتاهی قدتان را با این سیلوئت در ظاهرتان توسط بالا پوش های بلند و اوور سایزی که بر تن می کنید، بپوشانید.

مهم ترین آیتم برای ساخت سیلوئت پیله ای، شلوار شماست

 


به طور خلاصه سیلوئت پیله ای یکی از راحت ترین ظاهر هاییست که می توانید در استایل خود بسازید.شما به دو آیتم مهم و حیاتی در ساخت این سیلوئت نیاز دارید:

شلوار اسلیم فیت و یا مخروطی شکل ( شلواری که در قسمت دمپا و ساق دارای فیت تنگ تری باشد و مثل شلوار راسته گشاد نباشد.)

بالا پوش های بلند مثل ترنچ کت، مک کت و پالتوهای بلند

باید ها و نباید های سیلوئت ها

یک سیلوئت جذب می تواند شما را بیشتر به یک گلابی حجیم نشان دهد و درعوض یک سیلوئت گشاد، شکلی شلخته از شما به نمایش بگذارد؛ تعیین اینکه آیا این سیلوئت ها مناسب اندام شما هستند یا خیر، بیشتر بستگی به تشخیص شما دارد، اما به هر حال بهتراست از یک مشاوره استایل کمک بگیرید.

به طور مثال یک کاپشن اسکیمویی به طور قطع، نمایی چاق تر و بزرگ تر از شما خواهد ساخت، در حالی که یک سافاری جکت به دلیل ساختاری که دارد، اندام شما را تا جای ممکن به شکل ساعت شنی نشان خواهد داد. این سیلوئت، بدین شکل است که در ناحیه کمر به همان قدری که لاغر هستید، تنگ تر و در ناحیه قفسه سینه به همان قدری که سینه های پهنی دارید، اندام شما را نشان خواهد داد.

دوباره تاکید می‌کنیم که سیلوئت هایی که در این نوشتار گفته شد، فقط اشاره به سیلوئت های پایه ای برای آقایان دارد، مطمئنا بعد از خواندن این مطلب متوجه خواهید شد که برخی از آنها گفته نشده است، اما تشخیص ما بر این بود که ابتدا معانی و مفاهیم سیلوئت را متوجه شوید و در ادامه به صورت گسترده به هر کدام از آنها بپردازیم.


  • برای ما بنویسید که آیا سیلوئت بدن خودتان را می شناسید؟
  • درباره سیلوئت هایی که در این بخش گفته نشد، می توانید برای ما بنویسید که چه سیلوئت هایی را شما می شناسید؟

پیام بگذارید

در خبرنامه سایت ما عضو شوید

برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها ، تبلیغات و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ثبت نام کنید.
نه ممنون