چرا شلوار پیلی دار در بین جوانان محبوب است؟

پیلی فقط یکی از جزئیات بسیار ظریف شلوارهاست که استایل آقایان را یک سر و گردن بالاتر نشان می‌دهد. شلوار پیلی دار با یک مکانیسم ساده، ولی ظریف با تا کردن قسمتی از پارچه در کمر در جلوی شلوار ایجاد می‌شود، اما همین کار ساده، یک ظاهر کاملاً متفاوت به استایل آقایان می‌بخشد. همین شلوار پیلی دار می‌تواند ظاهر کت شلوار را ارتقا دهد و آن را از یک کت شلوار با شلوار‌های جلو صاف یا تخت متمایز کند.

شلوار پیلی‌ دار یکی از آیتم‌هایی است که هنوز هم محبوبت خود را در قرن بیستم حفظ کرده است. این ترند از مد دهه‌های هشتاد و نود میلادی دوباره به عرصه ترندها بازگشته است و همچنان محبوبیتش را حفظ کرده است. در اصل شلوار‌های پیلی‌ دار جز آیتم‌های بی‌انتها و به اصطلاح Timeless کمد لباس آقایان هستند.

شلوار پیلی دار 
شلوار پیلی دار کمر دار

مروری کلی درباره پیلی‌ها

پیلی‌ها، در اصل فقط یک تا (Fold) بر روی یک قسمت از پارچه هستند که در دنیای شلوار‌ها عموماً به صورت تک، یا دو پیلی دوخته می‌شوند، در دهه های گذشته حتی شلوار‌هایی با سه پیلی نیز طراحی و تولید می‌شدند که از دنیای استایل رفته رفته حذف شدند. انواع مختلفی از پیلی‌ها از نظر تعداد، جهت و اندازه وجود دارد. اساس دوخت پیلی‌ها، شلوا‌ر‌ها را به دو سبک ایتالیایی یا انگلیسی تبدیل می کند. 

اگربه تاریخچه این موضوع نگاه کنیم باید به اصالت پیلی‌ها برگردیم. پیلی‌هایی که به سمت پوشاننده‌ی زیپ شلوار دوخته می‌شدند سبکی انگلیسی دارند. این سبک‌ها را می‌توانید حتی در سریال محبوب پیکی بلایندرز هم مشاهده کنید.

شلوار پیلی دار پیکی بلایندرز
شلوار پیکی بلایندرز

سبک پیلی ایتالیایی دقیقاً بر عکس پیلی‌ انگلیسی است، پیلی‌ها در سبک ایتالیایی به سمت جیب‌های شلوار دوخته می‌شوند، بدین معنی که پارچه اضافی به سمت جیب‌ها، چین میخورد.

در کل پیلی‌ها برای باریک تر نشان دادن کمر و خط کمر ابداع شدند. شلوار‌های پیلی‌دار مختص افرادی ساخته شدند که از جیب هایشان استفاده مکرر داشتند که به پارچه شلوار این قسمت، فشار مضاعف وارد می کرد. این موضوع باعث می‌شد که شکل شلوار در قسمت جیب به مرور زمان کمی افتاده و پف مانند شود. اما پیلی‌ها به دلیل ساختار محکمی که در دور کمر شلوار ایجاد می‌‌کنند از فرسوده شدن پارچه شلوار‌ها جلوگیری می‌کنند.

البته یک نوع پیلی دیگری نیز در دنیای شلوار‌ها وجود دارد که به پیلی بوسه (kissing pleat) معروف است و تلفیقی از سبک ایتالیایی و انگلیسی است. در این نوع پیلی، چین بزرگ تر به سمت جیب ها و چین دومی به سمت زیپ شلوار دوخته می‌شود و فضایی به شکل عدد هشت فارسی در جلوی شلوار ایجاد می‌کند.

شلوار پیلی دار آقایان
گورکا مردانه

به صورت کلی پیلی‌ها برای شکل دادن به شلوار استفاده می‌شوند، پارچه ی اضافی که در پیلی‌ها به کار می رود، فضای بیشتری را در قسمت ران برای تحرک ایجاد می‌کند و همچنین خط اتوی شلوار را حفظ می کند.

پیلی‌ها اغلب بر روی شلوار‌های فاق بلند دوخته می‌شوند که کمی بالاتر از خط طبیعی کمر بسته می‌شوند و زیبایی خاص خود را دارند. شلوار‌های پیلی‌دار همچنین با کمربند‌ها نیز ظاهری زیبا می‌سازند. کمربند‌ها با اعمال فشار بر روی پیلی‌ها از باز شدن آن ها جلوگیری می‌کنند و به نگه داشتن فرم شکیل و صاف پیلی‌ها کمک می‌کنند.

شلوار پیلی دار تابستانی
شلوار گورکا

شلوار‌های پیلی دار در خیاطی‌های البسه رسمی در دهه‌های 30 تا 50 رواج پیدا کردند. اگر جستجویی در ارتباط با استایل‌های این دهه‌ها داشته باشید، امکان ندارد که شلوار‌های پیلی دار را در پوشش های آن دوره نیابید.

شاید نکته منفی درباره شلوار‌های پیلی دار این باشد که کمی قدیمی به نظر برسند اما نسبت به شلوار‌های جلو صاف ظاهر شیک تری دارند. نحوه‌ی استفاده‌ی آن‌ها و ست کردن این نوع شلوار‌ها تاثیر عمیقی در زیبا شناسی استایل شما خواهد داشت. در این باره فکر کنید که ابتدا چه شخصی می‌خواهد آن را بپوشد؟ دوما در چه شرایط و موقعیتی قرار است از شلوار پیلی دار استفاده کنید؟

بیشتر شلوارها یک یا دو پلیسه دارند. چین اول بلندتر است و در وسط شلوار قرار می گیرد و به سمت خط اتوی شلوار امتداد می باید. اغلب چین‌های دوم کوچک تر اند و بین چین اول و جیب قرار می گیرند.

شلوارهای سه پیلی به ندرت دیده می شوند که معمولا عملکردی ندارند و فقط از نظر مد زیبا هستند. اغلب شلوار‌ها می‌توانند به صورت تک پیلی دوخته شوند از شلوارهای اسمارت گرفته تا شلوار های نخی پیلی ها زیبایی خاصی به استایل شما خواهند بخشید. شما می‌توانید بدون نگرانی در مورد قدیمی یا رسمی بودن این سبک شلوار، آن‌ها را به کمد لباستان اضافه کنید. مطمئن باشید آن ها یکی از برجسته ترین شلوار‌های شما خواهند بود.

شلوارهای پیلی دار همانطور که گفته شد برای افرادی مناسب ترند که سبک وینتج یا قدیمی را بیشتر می‌پسندند (منظورمان کسانیست که به سبک های قدیمی علاقه مند هستند و ارتباط خوبی می تواند با این نوع شلوار برقرار کنند.) البته که ظاهر شلوار های امروزی با تنوعی که در پارچه های کنونی وجود دارد، به شکل مدرن تری تبدیل شده است.

شلوار پیلی دار متناسب افرادیست که در قسمت ران و میانه ی بدن خودشان اضافه وزن دارند.

این شلوار به دلیل فضای اضافی که چین ها ایجاد می کنند، کمک می‌کند تا حدی بتوانید اضافه وزن تان را در قسمت ران و میانه بدن بپوشانید، البته این موضوع زمانی صدق می کند که این اضافه وزن بیش از حد نباشد البته شایان ذکر است که اگر در قسمت کمر اضافه وزن دارید، این نوع شلوار متناسب ظاهر شما نخواهد بود. از آنجایی که اغلب شلوار‌های پیلی دار، فاق بلند هستند و کمی بالاتر از خط کمر بسته می شوند ظاهر متناسبی در افراد با اضافی وزن در قسمت کمر نخواهند داشت.

شلوار پیلی دار 
استایل شلوار پیلی دار

رسمی بودن یا کژوال با شلوار پیلی دار: 

مدل‌های متعددی از شلوار‎های پیلی‌دار وجود دارند که می‌تواند سبک پوشش شما را کاملاً تغییر دهند، شلوار‌های دو پیلی که بر روی خط طبیعی کمر بسته می‌شوند ظاهری رسمی دارند که به همراه یک کت تک می‌توانند ظاهری رسمی نسبت به یک شلوار چینو تک پیلی برای شما بسازند.

شلوار‌های پیلی‌دار در پوشش‌های اسمارت یکی از اجزای لاینفک هستند. ترکیب یک پولو شرت کرمی با یک شلوار پیلی‌دار سفید رنگ و یک کت بلیزر سفید می تواند ظاهری به یاد ماندنی از شما بسازد. این ترکیب یکی از ترکیب رنگ های اصلی درس کد  french riviera است که در مقاله ای دیگر درباره آن صحبت خواهیم کرد.

شلوارهای پیلی دار را به صورت غیر رسمی نیز می توانید بپوشید اما باید به چند نکته توجه کنید:

شلوار‌های تک پیلی به مراتب با پوشش کژوال راحت‌ تر ترکیب می‌شوند، شلوار‌های دو پیلی سبک رسمی‌تری دارند.

شلوارهایی که قد متوسطی دارند ظاهر کژوال تری خواهند داشت که با کفش هایی چون لوفرها به زیبایی خواهند درخشید.

شلوار‌های پیلی دار، که دارای پل کمربند هستند نیز، ظاهری کژوال دارند. اصولاً شلوار‌هایی که پل کمربند ندارند تمیزتر و ساده تر به نظر می‌رسند و رسمی تر‌ند که در مراسمات رسمی چون عروسی‌ها برای نگه داشتن این نوع شلوار‌ها از ساسبندر استفاده می‌شود.

دمپای شلوار های پیلی دار نیز مهم اند. دمپای پاکتی کمی رسمی‌تر است، بنابراین اگر می خواهید به سمت کژوال حرکت کنید از دمپای پاکتی تا جایی که می توانید اجتناب کنید.

شلوار پیلی دار رسمی
شلوار گورکا

پارچه شلوار 

پارچه‌ی استفاده شده در دوخت شلوار‌های پیلی‌دار به اینکه شما خواهان چه نوع کاربردی هستید، بستگی دارد. اگر به دنبال یک شلوار پیلی دار هستید که بتوانید با اکثر پوشش‌های خودتان از آن استفاده کنید، ما به شما پارچه‌هایی با بافت سبک تر و نرم تر مانند فلانل یا فاستونی را پیشنهاد می‌دهیم. دلیل این پیشنهاد ما، این است که پارچه‌های نرم تر ظاهری اسمارت دارند و در ترکیب کردن نسبت به پارچه‌های بافت دار و خشن به راحتی با سایر آیتم‌ها ترکیب می شوند.

اگربه دنبال سبک کژوال هستید می‌توانید از پارچه‌‌‌های کتان برای دوخت شلوارهایتان استفاده کنید، در فصل تابستان، شلوار‌های چینو تک پیلی می‌توانند گزینه مناسبی باشند. سعی کنید از رنگ‌های روشنی مثل کرم، بژ یا سفید استفاده کنید. اما گل سر سبد رنگ‌ها یعنی سرمه ای می‌تواند یکی از بهترین ظاهر ها را به شما ارائه بدهد که قدرت مانور بالایی در ترکیب شدن با سایر آیتم‌ها خواهد داشت.

همچنین در فصول سرد سال نیز شما می‌توانید به سراغ پارچه‌های زمستانی مثل مخمل کبریتی، پشمی و یا تویید بروید. پارچه تویید با طرح های جناقی یکی از شیک ترین شلوار‌های پیلی دار زمستانی‌اند که به عقیده ما هر فرد خوش پوشی باید در کمد لباس، برای فصول سرد خود داشته باشد. تویید (Tweed) به دلیل ضخامت خوبی که دارد به راحتی با سایر آیتم‌های زمستانی که بافت ضخیمی دارند، ست می شود.

به یاد داشته باشید که مسلما نمی‌توانید یک اور کت زمستانی را با یک شلوار کتان با بافتی نازک بپوشید.

در انتخاب پارچه ای که قرار است برای دوخت شلوار پیلی دار استفاده شود، نهایت دقت را انجام دهید. یک پارچه مناسب و با کیفیت به خیاط شما این اجازه را خواهد که برش‌هایی تمیزتر و صاف تر داشته باشد و همین باعث خواهد شد که چین‌هایی به غایت مرتب و صاف بر روی شلوار شما ایجاد شود که در طول زمان، فرم خود را نگاه دارند و از هم باز نشوند.

شلوار گورکا

برش‌های شلوار پیلی دار باید به چه صورتی باشند؟

هر شلوار با یک چین در جلوی آن نمی‌تواند به عنوان یک شلوار پیلی‌دار شناخته شود، اولین نکته مهم در داشتن پیلی‌ها این است که ظاهری منظم و صاف با لبه‌هایی تیز داشته باشند که چین اول بزرگ در امتداد خط اتوی شلوار دوخته شود. این نکته ها باعث زیبایی پیلی‌ها می‌شوند که در غیر این صورت داشتن یک شلوار پیلی‌دار که برش خوبی ندارد از نداشتن آن بهتر است.

دوخت شلوار پیلی دار باید به صورتی باشد که بر روی خط طبیعی کمر بسته شود. پیلی‌ها باید به صورتی دوخته شوند که فرم چین های ایجاد شده استحکام کافی داشته باشند و در تحرک به مرور زمان از هم باز نشوند.در غیر این صورت شکستگی ایجاد شده باعث کشیدگی پیلی ها خواهد شد و فرمی پف مانند بر روی کشاله ران شما ایجاد خواهد کرد. 

یک شلوار پیلی دار خوب با چین‌های صاف و مرتب می‌تواند کمرتان را باریک تر و پاهای شما را بلند تر جلوه بدهند و در مجموع شلوار‌های پیلی دار به دلیل ساختارشان قد افراد را بلندتر نشان می دهند.

در انتها، فیت یک شلوار پیلی دار باید اصلی ترین شاخصه انتخاب شما باشد. اندازه فاق یک شلوار پیلی دار در ظاهر نهایی آن نقش به سزایی دارد و گشاد بودن آن باعث خواهد شد تا شلخته به نظر برسید.

شلوار پیلی دار

شلوار‌های پیلی دار یکی از آیتم های بی انتها هستند که در دنیای استایل امروزی، همچنان جای پای ثابت خود را حفظ کرده اند. داشتن یک جفت شلوار پیلی دار متناسب با اندام شما در کمد لباس تان خالی از لطف نخواهد بود، پیشنهاد ما به شما این است که برای اولین شلوار پیلی دار خود ازیک خیاط ماهر کمک بگیرید تا بتواند اندام شما را خوب شناسایی کند.

پیام بگذارید

در خبرنامه سایت ما عضو شوید

برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها ، تبلیغات و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ثبت نام کنید.
نه ممنون