مقدمه‌ای از پیراهن‌های یقه کوبایی

دنیای فشن، همیشه ویژگی‌های متنوعی با اشکال متفاوتی از لباس‌ها را به ما ارائه کرده است. این تفاوت‌ها در تولیدات تمامی آیتم‌های استایل آقایان، به وفور دیده می‌شوند. برای مثال، با تغییراتی که خیاطان در نحوه‌ی برش و دوخت یقه‌ها اعمال می‌کردند، باعث شدند تا انواع مختلفی از پیراهن‌ها در طی زمان ساخته شوند. خلاقیت کلید اصلی این تغییر‌ها بود. به همین دلیل، پیراهن کمپ توانسته قدرت مانور زیادی در ایجاد ظاهر‌های متفاوت در استایل آقایان داشته باشد.

یکی از ویژگی‌های تعیین کننده پیراهن‌ها، یقه آنهاست. یقه‌ها همیشه بر اساس داستان‌های مختلفی از گوشه و کنار دنیا، بسته به فرهنگ و آب و هوا، اشکال زیادی به خود گرفته‌اند . از همین رو در این مقاله به یکی از یقه‌های ترند و محبوب یعنی یقه کوبایی اشاره خواهیم کرد.

نکته‌ای را هم باید متذکر شویم، در فرهنگ لباس پوشیدن ما ایرانیان، به یقه‌های کوبایی به اشتباه یقه انگلیسی نیز گفته می‌شود. یقه انگلیسی صرفا یکی از انواع یقه‌های مهم پیراهن‌های مجلسی است و حتی از نظر ساختار نیز شباهتی به پیراهن‌های یقه کوبایی ندارند.. یکی از دلایلی که باعث مصطلح شدن این اشتباه شده است، این است که این یقه به یقه کت‌های انگلیسی شباهت زیادی دارد. این دو ویژگی‌ از هم متمایزاند و حتی در یک دسته قرار ندارند پس نباید این دو را با هم اشتباه بگیریم.


ریشه تاریخی یقه کوبایی

یقه کمپ با اسم محلی گویابرا (Gauyabera) اصالتاً از آمریکای جنوبی و کوبا سر‌چشمه می‌گیرد. در اصل این نوع یقه، توسط زنان کوبایی ساخته شده است. زنان کوبایی برای آسایش همسرانشان که اغلب در مزارع پنبه و آب و هوای گرم مشغول به کار بودند، پیراهن‌هایی با یقه‌های کوبایی امروزی می‌دوختند تا همسرانشان حس خنکی بیشتری داشته باشند. در اوایل، این پیراهن‌ها با چهار جیب دوخته می‌شدند که بیشتر برای حمل کردن راحت‌تر میوه‌های گواوا یا همان گویابرا بودند. گیاهی که اغلب در مناطق آمریکای جنوبی رشد می‌کند و میوه آن گویابرا خوانده می‌شود. از همین این جهت، این یقه نام گویابرا را نیز به خود گرفته است.


اسامی متفاوت برای یقه کوبایی

این پیراهن با اسامی متفاوتی مثل پیراهن بولینگ یا پیراهن کابانا، پیراهن آلوها (پیراهن‌ هاوایی) و پیراهن سافاری نیز شناخته می‌شود که رابطه‌ی معنی‌داری با آب و هوای گرمسیری دارند. این اسم‌ها مثل آلوها یا کابانا، از فرهنگ و مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی گرفته شده اند.

پیراهن‌های یقه کوبایی که با نام کمپ نیز شناخته می‌شوند، عمدتاً پیراهن‌‌هایی آستین کوتاه و با وزنی سبک هستند که مردان کوبایی برای خنک نگه داشتن خود، هنگام کار در هوای آزاد در مناطق گرمسیری می‌پوشیدند. با اینکه این پیراهن، نام‌های فراوانی دارد که شاید فکر کنید از هم متمایز اند اما اینطور نیست. همه این پیراهن‌ها با هر اسمی که دارند یکسان اند و دارای ویژگی‌های مشخصی می‌باشند. مهم ترین آن، یقه‌ای با زاویه باز است که احساس خفگی را مثل سایر پیراهن ها ایجاد نمی‌کند.

سجاف‌های دو لایه پیراهن یقه‌ کمپ این امکان را ایجاد می کند که پیراهن بر روی یقه و سینه افراد، صاف قرار بگیرد.


ویژگی پیراهن کوبایی

معمولاً پیراهن‌ کوبایی، دارای فیت گشاد، یقه‌های صاف و آستین‌های کوتاه است که به منظور خنک نگه داشتن افراد در گرمای تابستان دوخته می‌شود.

اغلب پیراهن‌های یقه کوبایی از جنس کتان سبک وزن، ابریشم، لیوسل، پنبه یا ویسکوز یا با ترکیبی از این الیاف ساخته می‌شوند و پارچه‌ای قابل تنفس دارند. این پارچه‌ها باعث ایجاد گردش هوا بین لباس و پوست شما می‌شوند که به خنک ماندن شما و کمتر عرق کردن بدنتان کمک می‌کنند. نکته مهمی که باید در تهیه پیراهن‌های یقه کوبایی رعایت شود این است که از انواعی که از ترکیبات پلی استر ساخته شده اند، باید بپرهیزید. این الیاف نه تنها گرما را به دام می‌اندازند بلکه هیچ حس خنکی به همراه ندارند و به سرعت بوی تعریقتان را به خود می‌گیرند.


تاریخچه پیراهن یقه کوبایی

اصالت پیراهن یقه کمپ به قرن نوزدهم باز می‌گردد. این پیراهن، در دهه 1950 که تعداد مهاجران کوبایی به آمریکا رو به افزایش گذاشته بود، جایگاه خود را در استایل مردمان آمریکای شمالی پیدا کرد. منشأ پیراهن یقه کمپ، سال‌ها مورد بحث بوده است، برخی می‌گویند که اصالت آن‌ از فیلیپین است و برخی دیگر مدعی‌اند که این پیراهن، از کوبا سرچشمه گرفته است. احتمالا نسخه کوبایی همان چیزی است که این پیراهن را در ایالات متحده محبوب کرده است.

همان طور که اشاره شد، مردان کوبایی یک پیراهن کار سبک وزن به نام Guayabera بر تن می‌کردند که دارای فیت و یقه گشاد بود تا هنگام کار در هوای آزاد، افراد را خنک نگه دارد.

در طول سال‌های تحریم کوبا، به خصوص در سال 1959، کوبایی‌ها شروع به ورود به میامی و نیویورک کردند و نه تنها سبک‌های جدید موسیقی و غذا، بلکه لباس‌هایشان را نیز با خود به داخل فرهنگ آمریکا تزریق کردند. به ویژه پیراهن گویابرا که سریعاً توسط جامعه و مردمان پذیرفته شد و طولی نکشید که آمریکایی‌ها، این سبک از پیراهن‌ را به عنوان یک پوشش غیررسمی پذیرفتند.


دلیل محبوبیت یقه کمپ

پیراهن‌های یقه کمپ یک رویه اعتراضی به لباس‌های سخت کت شلواری و کراوات‌های پهن و سفت آمریکایی بودند که در بین پوشش آقایان آمریکایی در خارج از منزل، مرسوم بود. البته پیراهن یقه کمپ بر تن برخی از شخصیت‌های مرد برجسته آمریکا نیز دیده شد که باعث مشهورتر شدن آن گشت؛ افرادی چون جیمز باند، جان اف کندی، الویس پریسلی، ارنست همینگوی، مارتین لوتر، کینگ جونیور و سایر سلبریتی‌های زمانه از پیراهن یقه کمپ به عنوان مظهر لباس‌های اوقات فراغت و خوش گذرانی استفاده می‌کردند.

امروزه این پیراهن، به مورد علاقه همه برای تعطیلات تابستانی و روزهای گرم تبدیل شده است، البته باید توجه کرد که این پیراهن به دلیل ظاهر غیر رسمی‌اش، انتخابی مناسبی برای مهمانی‌ها و قرارهای ملاقات رسمی شبانه در شهر نیست اما در رویداد های تابستانی می‌تواند استایلی درخشان و در عین حال خنک به ظاهر شما ببخشد.


روش‌های ترکیب کردن یقه کوبایی

بازگشت به حال و هوای شهر کوبا

در این روش، پیراهن یقه کمپ را با یک شلوار با فیت گشاد با الهام از سبک قدیمی مردان کوبایی دهه پنجاه میلادی ترکیب کنید، یک شلوار با راه راه‌های عمودی پهن، می‌تواند جذابیت خاصی به شما بدهد. برای الهام گرفتن پیشنهاد می‌کنیم به پینترست مراجعه کنید و به جشن‌هایی که در آمریکای لاتین برگزار می‌شوند، نیم نگاهی داشته باشید.

به یاد داشته باشید که این نوع پیراهن را به دلیل فیت گشادی که دارد، در داخل شلوار قرار ندهید و اجازه دهید تا آزاد باشد و هوا در داخل پیراهنتان جریان داشته باشد. در انتخاب کفش‌هایتان به سمت موکاسین‌های جیر (Suede Moccasins) یا کفش‌های قایقی (boat) بروید. این طرز پوشش از شما یک مرد با استایل آمریکایی دهه پنجاه تا شصت خواهد ساخت.


آخر هفته

برای پوشش تعطیلات آخر هفته که می‌خواهید استایلی آزاد و راحت داشته باشید یک پیراهن یقه کمپ، می‌تواند کلید خوش استایلی شما باشد.

توصیه می‌کنیم کمی سراغ رنگ‌های شاد و طرح‌های فلورال یا همان گلدار بروید. پیراهن کوبایی طرح دار را با یک شلوار جین ساده آبی می‌توانید ترکیب کنید. ظاهر شما با این ترکیب، قطعاً چند قدم جلوتر از یک استایل ساده با شلوار جین و یک تی شرت ساده خواهد بود. از رنگ‌های زمینی (خاکی،سبز،آبی) تک رنگ، در شلوارهایتان بهره ببرید و داشتن رنگ زیاد را به پیراهن‌هایتان بسپارید.

این امر به شما کمک خواهد کرد تا در آخر هفته، پور شور و با هیجان به نظر برسید.


تعطیلات ساحلی

یقه کوبایی (Camp)، مناسب ترین آیتم لباس، برای تفریح در ساحل است. برای حال و هوای تعطیلات ساحلی، یک یا دو دکمه یقه پیراهن کمپ‌تان را باز بگذارید و اجازه دهید خورشید به بدنتان بیشتر بتابد. در ساحل قرار نیست خود را کامل بپوشانید. اجازه دهید خورشید، ویتامین دی برایتان بسازد.

منظورمان این است که برای خودتان یک حال و هوای تابستانی ایجاد کنید و بتوانید این حس را به دیگران هم منتقل کنید.

صندل‌های جیر می‌توانند تکمیل کننده‌ی استایل شما با پیراهن‌های یقه کمپ باشند. اگر زیاد اهل صندل پوشیدن نیستید، اسپادریل‌ها (Espadrilles) گزینه‌ی مناسب دیگری برای تکمیل استایل شما خواهند بود. در ساحل، برای پایین پوش، به سمت شلوارک‌های کوتاه و اسلیم بروید. با این کار، گشاد بودن پیراهنتان را با تنگ بودن شلوارکتان متعادل خواهید کرد و حجم بدنی متناسبی از خود جلوه خواهید داد.


آقایانی با سبک شهر میامی

اگر می‌خواهید یک پیراهن یقه کمپ را با یک کت بپوشید و کمی به سمت اسمارت حرکت کنید، یک پیراهن ساده یا تک‌رنگ انتخاب کنید و به سراغ یک کت سبک بدون ساختار بروید.

ترکیب‌های کتان یا ابریشمی می‌توانند برای این کار متناسب باشند. این یک ترکیب، ظاهری عالی برای رویدادهای تابستانی و به خصوص شب‌هایی است که قرار ملاقات خواهید داشت.

یقه پیراهن را داخل کت‌تان نگه دارید و سعی کنید یقه پیراهن را زیر یقه برگردان کت تان حفظ کنید، مگر اینکه بخواهید استایلی شبیه یک گنگستر ایتالیایی و بازیگران فیلم پدرخوانده را تداعی کنید؛ در این صورت یقه پیراهنتان را یم‌توانید بر روی یقه کت‌تان پهن کنید و باز نگه دارید. در هر صورت سلیقه و تصمیم با شماست. هیچ کسی به هیچ وجه قضاوت تان نمی‌کند.


پیراهن‌های یقه کوبایی بافته شده

یکی از آخرین آیتم‌‌های ترندی سال‌های بعد از دوران کرونا، پیراهن‌های کوبایی بافتنی و پولوشرت‌های بافتنی است که با وجود استفاده از الیاف ضخیم در بافتشان همچنان خنک و محبوب‌اند. این خنکی علی رغم بافت پارچه سنگین این پیراهن‌ها، به دلیل وجود فاصله‌ی قابل توجهی در بین تار و پود پارچه های این نوع پیراهن‌ها ایجاد می‌شود. با این پیراهن‌ها، پوست شما تنفس راحت تری دارد و گرما از طریق پوستتان به راحتی از بدن دفع می‌شود که باعث تعرق کمتری می‌شود.

این پیراهن‌ها با پارچه‌های متنوعی دوخته می‌شوند. تفاوت این نوع پارچه‌ها بیشتر در نحوه بافته شدن و الگوی بافتشان می‌باشد. برای داشتن این نوع پیراهن‌های بافتنی پیشنهاد می‌کنیم به سمت رنگ‌هایی بروید که در طول روز، بازتاب بیشتری از نور دارند و گرما را از این طریق از شما دور می‌کنند.

رنگ‌هایی چون بژ، طوسی و کرمی می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند و به راحتی با سایر رنگ ها ترکیب می‌شوند. نکته‌ی جالب اینجاست که در پوشیدن این نوع پیراهن‌ها می‌توانید دقیقا برعکس ترکیب شماره دو، شلواری از رنگ و طرح‌های متفاوت وحتی شلوغ انتخاب کنید و حتی از شلوارک طرح Floral یا گل دار بهره ببرید.

در انتهای مقاله، باید به این نکته اشاره داشته باشیم، در فصل تابستان به دلیل اینکه، خیلی نمی‌توانیم به سمت لایه بندی لباس‌ها، بر خلاف فصول سرد برویم، توجه به جزئیات در این فصل، برگه برنده شما می‌تواند باشد، انتخاب یقه کمپ در این فصل، علاوه بر ایجاد حس رهایی و خنکی، به شما ظاهری کول و فرشی می‌دهد. 

علاوه برا این محبوبیت یقه‌های کمپ،هر ساله در استایل آقایان در حال افزایش هست، در سال 2024 در رویداد مهم پیتی اوومو، ما شاهد استفاده از این یقه در استایل آقایان، همراه با کت شلوار بودیم.

 

پیام بگذارید

در خبرنامه سایت ما عضو شوید

برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها ، تبلیغات و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ثبت نام کنید.
نه ممنون