چگونه متناسب با سن خود لباس بپوشیم؟

لباس پوشیدن

مناسب سن لباس پوشیدن باید چگونه باشد؟

در این نوشتار به این سوال خواهیم پرداخت که متناسب با سن لباس پوشیدن، دقیقاً به چه معناست

شاید افراد زیادی را در جامعه دیده باشید که با اولین نگاه به آن‌ها، این سوال در ذهنمان ایجاد می‌شود که چرا متناسب با سن خود لباس نپوشیده است؟ درست است که نگاه افراد و بینش آن‌ها نسبت به لباس پوشیدن با سایرین تفاوت دارد اما متناسب با سن خود لباس پوشیدن باید به چه صورت برقرار شود؟

در این راهنما، ما قصد داریم نحوۀ لباس پوشیدن مناسب برای سن خودمان را که اثر مهمی برچگونگی درک و دیده شدن ما در جامعه دارد، بپردازیم.

اگر بخواهیم مثالی از این موضوع بزنیم، می‌توانیم بگوییم که همه ما مردان میانسالی را دیده‌ایم که گاهی مانند نوجوانان لباس پوشیده‌اند و متوجه این موضوع شده‌ایم که نحوه جلب توجهی که از سایرین نسبت به این افراد می‌شود، آنچنان خوشایند نیست.

متناسب با سن لباس پوشیدن، در هر سنی بر اساس عرف های یک جامعه، یک روش “درست” دارد. اما آیا این عرف ها یا تعاریف پذیرفته شده در جامعه، به طور یقین صحیح هستند؟

متناسب با سن خود لباس

جهان امروزی، به مخصوص بعد از دوران کرونا، روز به روز، بیشتر به سمت پوشش کژوال در حال حرکت است و این امر به تولید فزاینده آیتم‌های مناسب این درس کد انجامیده است و عموماً در بازار و بوتیک‌ها بیش از چند گزینه لباس در اختیارمصرف‌کنندگان وجود ندارد!

از سوی دیگر، خرید لباس‌ها نیز مقرون به صرفه‌تر شده‌ است اما چنین روندی ممکن است منجر به این شود که هیچ وجه اشتراکی بین پوشش افراد در گروه‌های سنی مختلف، به چشم نخورد و عموم مردم، پوششی کاملا مشابه داشته باشند. در واقع با این رویکرد، همگی تن به خرید اجناس موجود در بازار می‌دهند.

متناسب با سن لباس پوشیدن، اساساً یک موضوع ادراکی است.

جمله بالا بدین معناست که؛ نظر شما راجع به هماهنگی پوشش و سنتان چگونه است؟ درک هماهنگی بین سن و لباس به این بستگی دارد که دیگران شما را چگونه می‌بینند. سایر افراد بر اساس سن شما و نحوه لباس پوشیدنتان، شما را با دید خاصی درک می‌کنند.

اما سوال اینجاست که آیا شما نیز به این موضوع اهمیت می‌دهید؟ آیا برای شما مهم است که توسط مردم به طور خاصی درک شوید؟

برای اکثر مردان، پاسخ به این سوال مثبت است، به این دلیل که:

همچنین اگر در یک دفتر کار می‌کنید، ممکن است مطابق دِرِس کدی خاص لباس بپوشید تا متناسب با محیط باشد، جدی گرفته شوید. همانطور که احتمالاً قبلاً از ما شنیده اید، لباس پوشیدن صحیح در سنی که اکثر مردم متناسب با آن لباس نمی پوشند، فواید زیادی دارد.

کلید درک صحت متناسب با سن لباس پوشیدن، اینجاست که بین سن حقیقی و بلوغ درونی خود تعادل ایجاد کنید و در واقع سطح بلوغ فکریتان را به نمایش بگذارید، درسن و سال خود لباس بپوشید، اما فقط در صورتی که این روش مناسب شما باشد!

برخی از مردان، به خصوص مخاطبین ما، آقایان شیک‌پوشی هستند که ارائه پیشنهاداتی در مورد تناسب نحوه‌ی لباس پوشیدن وسن به آن‌ها، مانند توصیه‌ی سبک و استایل مردان خوش پوش یا Dandy است! این مردان بدون در نظر گرفتن سنشان و بدون توجه به اینکه دیگران چگونه آن‌ها را می‌بینند، توانایی منحصر به فردی در لباس پوشیدن به سبک خودشان دارند. آن‌ها تصمیم خود را گرفته‌اند و می‌دانند چه چیزی را دوست دارند و می خواهند فقط آن را‌ بپوشند!

اما شاید این روش برای همه کارایی نداشته باشد. توصیه می‌کنیم اگر در انتخاب لباس صحیح متناسب با سن خود برخی اوقات به مشکل بر می‌خورید، بهتر است با یک نگاه نقادانه به این موضوع کمی فکر کنید. از خود سوالاتی از این قبیل بپرسید که:

لباس پوشیدن


  • می خواهم مردم مرا چطور تصور کنند؟
  • درک مردم از ماهیت شخصیت من چگونه است؟
  • هدف من، جوان‌تر دیده شدن از سن فعلی‌ام است یا می‌خواهم سن واقعی‌ام را نشان دهم؟
  • می‌خواهم فردی پیشرو یا ترندی را در ذهن مردم به تصویر می‌کشانم؟
  • آیا می‌خواهم متمایز ظاهر بشوم یا متناسب؟
  • آیا هدف این است که بهترین لباس را در جمع پوشیده باشم؟ یا صرفاً برای داشتن اعتماد به نفس در محیط کارتان لباس پوشیده‌ام؟
  • شما باید بدانید که از کمد لباستان چه می خواهید؟ اینکه ترندی و مطابق مد روز باشید، یا کمد لباسی داشته باشید که در طول زمان‌های متفاوت همچنان کاربردی به نظر برسد؟
  • و مهم ترین سوال شما از خودتان باید این باشد که : وقتی لباس می پوشم می خواهم چه احساسی داشته باشم؟ آیا می خواهم خشک و جدی به نظر برسم یا یک شخص خوشرو و اجتماعی باشم؟

تصمیم بگیرید که اهداف شما برای استایلتان و متناسب با سن لباس پوشیدن چیست.

 بعد از اینکه به پاسخ دقیق و بدون اینکه چشم و گوش بسته تحت تاثیر فشن باشید، شما می‌توانید از قوانین ذکر شده در زیر تبعیت کنید:

اوایل دهه بیست:

دهه بیست سالگی، می‌تواند شروع استقلال سلیقه هر فردی درمتناسب لباس پوشیدن تلقی شود. شما از سنی که مادرتان لباس‌هایتان را انتخاب می کرد، عبور کرده‌اید و این فرصت را دارید که استایل و کمد لباس خودتان را شکل بدهید. اغلب افراد در این سن، هراسی از توجه شدن ندارند و شاید برایشان مهم نباشد که سایرین چه فکری می‌کنند؟

اما اگر نحوه تصور دیگران از شما، برایتان مهم است؛ این سن، دقیقاً بهترین زمانی است که یک کمد لباس خوب برای خودتان بسازید. کمد لباسی که مطابق روحیات شما باشد، نه اینکه خلاف آن را ثابت کند. شاید در این سن، درک دقیقی از لباس پوشیدن متناسب نداشته باشید، اما اگر جدی گرفته شدن از سوی سایرین، برایتان مهم است، باید اینکار را به طور اصولی ازهمین سن شروع کنید.


در این سن می‌توانید از جوانی خود برای تجربه کردن استفاده کنید و از سوی دیگر، به عنوان یک فرد بالغ پذیرفته شوید. شما نیازی به پوشیدن کت شلوار و کراوات ندارید مگر اینکه یک مصاحبه شغلی داشته باشید، یا اینکه عروسی دعوت شده باشید و به طور کلی در یک موقعیت رسمی‌ قرار بگیرید. اما توصیه می‌کنیم برای داشتن ترکیب بندی لباس بهتر به این نکات عمل کنید:

1. امتحان کنید!

دراین مرحله از زندگی‌تان، می‌توانید ریسک‌های بزرگ ‌تری را بپذیرید و به دنبال سبکی باشید که واقعاً متناسب با سن شما است. شناخت سیلوئت بدنتان، قدم مهمی در ساخت استایلتان می‌تواند باشد. شکل بدن شما احتمالا در آینده تغییر خواهد کرد، اما اکنون، زمان شروع یادگیری در مورد تناسب اندام است. تقریباً هر لباسی را می‌توان با تغییراتی بهتر کرد؛ پس شناخت و تغییرات کمد لباستان را شروع کنید.

سعی کنید ترجیحات خود را در اولویت قرار دهید. صرف نظر از ظاهری که دوست دارید، حالا شما یک بزرگسال هستید و باید یاد بگیرید که برای اهداف خودتان لباس بپوشید نه برای دیگران، مادامی که قوانین خود را داشته باشید، قطعاً این اجازه را نخواهید داد که نظرات منفی در مورد استایل شما، لباس شما را تغییر دهد.

2. از شلوار‌های فیت استفاده کنید.

پارچه‌های چینو و جین سنگشور تیره، شما را بالغ، اما همچنان جوان نشان خواهند داد. از پوشیدن شلوارهای بسیار تنگ و تیشرت‌های بیش از حد گشاد که شما را سرکش نشان می دهد، اجتناب کنید.

آزمایش کنید تا بیاموزید؛ که کدام برش‌ها، رنگ‌ها و ترکیب‌ها شما را به بهترین نحو ممکن نشان می‌دهند.

3. پیراهن‌های مجلسی دوستان بی قید و شرط کمد لباس شما هستند.

داشتن چند پیراهن در کمد لباستان به شما این قدرت را خواهد داد که در کسری از زمان استایلتان را تغییر دهید. به خصوص پیراهن‌های طرح‌دار نظیر چهارخانه و راه راه، که الگوهای جوان پسندی می‌باشند برای کمک به متعادل کردن سیلوئت اندامتان، تاثیر بسزایی خواهند داشت.  شما می‌توانید بسته به شرایطتان، پیراهن را در داخل شلوار قرار دهید یا آن را بر روی شلوارتان رها کنید.

4.اولین ساعت خود را بخرید.

امروزه ساعت‌ها، فقط بعنوان یک اکسسوری ضروری، محسوب نمی‌شوند، بلکه  جزء لاینفک هر استایلی می باشند و می‌توانند ظاهر یک فرد را در آن واحد، بالغ تر نشان دهند. اما مطمئن شوید که اندازه فریم ساعت با مچ دستتان تناسب داشته باشد. در کل، ساعت هایی که صفحه‌شان دارای قطری بین 38 میلی متر تا 42 میلی ‌متر است مناسب مچ دستان آقایان می‌باشد.

البته باید در نظر داشته باشید که در انتخاب ساعت، اولین چیزی که باید بدان توجه کنید، سایز مچ دستتان است. یک مچ دست بزرگ (برای مثال افراد بدنساز) هیچگاه زیبایی یک ساعت با صفحه نمایش کوچک تر از 42 میلیمتری را نشان نخواهد داد.

توصیه می‌کنیم برای اولین ساعتتان، یک ساعت با بند چرمی قهوه‌ای یا مشکی انتخاب کنید که توانایی ترکیب شدن با هر استایلی را دارد. انتخاب یک ساعت کرونوگراف (شماته دار) نیز می‌تواند دقیق بودن و ظرافت استایل شما را منعکس کند.


اوایل تا اواسط دهه بیست:

در این سن، احتمالاً نیاز به پوشاک رسمی‌تر را تجربه خواهید کرد و هیچ عذری برای پوشش نامناسب، قانع کننده نخواهد بود. شما در این سنین، یا در دانشگاه حضور خواهید داشت و یا در اوایل ورود به بازار کار خواهید بود. اکنون زمان آن است که برای حرفه ای که می خواهید دنبال کنید، لباس بپوشید.

هیچ بهانه‌ای برای نداشتن کت و شلوار در این سن وجود ندارد. حتی اگر در یک محیط معمولی مانند یک کارگاه یا استودیوی طراحی کار می‌کنید، در برخی مواقع به یک دست کت شلوار قطعاً نیاز پیدا خواهید کرد.


توصیه های ذکر شده فقط مختص افراد بالای بیست سال نیست و پیشنهاد می‌کنیم در هر سنی که هستید حدالامکان، به آرامی به سمت یک استایل بالغانه حرکت کنید، البته این توصیه ما به معنی اجبار شما برای لباس پوشیدن مثل پدرتان نیست. برای اینکه دچار این اشتباه نشوید، به چند نکته زیر توجه کنید:

اگر کت شلوار ندارید، اولین کت شلوارتان را خریداری کنید.

اما مشکی را فراموش کنید! این جمله کلیشه‌ای که هر مرد به یک دست کت شلوار مشکی نیاز دارد، افسانه ای بیش نیست. به جای آن، سعی کنید به سمت کت شلوارهای سرمه‌ای یا ذغالی بروید. اولین انتخاب شما می‌تواند یک کت شلوارتک دکمه باشد.

اگرمی‌خواهید دومین یا سومین کت شلوارتان را خریداری کنید، توصیه می‌کنیم سراغ انواع کت شلوار‌های دابل برستد بروید و کمی پیچیدگی به استایلتان اضافه کنید.

شاید مدام کت شلوار پوشیدن، برایتنان کار راحتی نباشد، از این رو توصیه می‌کنیم یک کت بلیزر خوب هم تهیه کنید. یک بلیزر یا کت تک اسپرت تقریباً شما را برای هر درس کدی آماده خواهد کرد. احتمالا در این سن، بودجه زیادی نداشته باشید، اما مطمئن باشید که خرید یک بلیزر خوب، سرمایه گذاری طولانی مدتی را برایتان به وجود خواهد آورد.

کیف پول را از یاد نبرید!

داشتن یک کیف پول چرمی خوب را هرگز از قلم نیندازید. اگر با کمبود بودجه مواجه اید، برند های گران را فراموش کنید و به دنبال فروشگاه‌های محلی بروید. یک کیف پول با کیفیت، سرمایه گذاری بزرگی است که باید حداقل چندین سال دوام بیاورد. درست است که این بخش کوچکی از ظاهر کلی شما است، اما یکپارچگی استایل شما را به دنبال خواهد داشت.

کوله پشتی‌ها علی‌رغم کاربرد زیادشان در استایل کلاسیک جایگاهی ندارند و می‌توانند تلاش‌های شما برای بالغ‌تر به نظر رسیدن را کم اثر کنند. توصیه می‌کنیم که از کیف های دستی چرمی که در چندین سال اخیر به طور فزاینده‌ای ترند شده اند بهره ببرید.

کفش های رانینگ نایک خود را برای باشگاه کنار بگذارید!

زمانیکه صحبت از دنیای کفش‌ها می شود، قوانین زیادی در ارتباط با نحوه پوشش و ترکیب آن‌ها به سمت شما هجوم می‌آورند. برای اینکه اطلاعات تکمیلی بیشتری کسب کنید می‌توانید به مقاله کفش‌های مجلسی مراجعه کنید. اما در این مقاله قرار نیست به این قوانین اشاره کنیم، هدف ما در این قسمت این است که شما درک کنید کفش‌های ورزشی همیشه و در همه جا مناسب نیستند و گاهی باید از ترکیب کردن آن‌ها چشم‌پوشی کنید.

قطعاً کفش‌های اسپرت شما را جوان‌تر نشان خواهند داد اما باید به خاطر داشته باشید که حتی اگر هنوز هم دوست دارید در آخر هفته، کفش‌های کتانی خود را بپوشید، باید کفش‌های باشگاه تان را از کفش‌های روزمره‌تان جداکنید.

کمد کفش‌های غیر رسمی و غیر ورزشی خود را ارتقا دهید. داشتن یک جفت اسنیکرز سفید مینیمال می‌تواند برای شما کاربرد بیشتری داشته باشد. همچنین کالج‌ها (boat shoes) یا اسنیکرزهای جیر نیز می‌توانند انتخاب های مناسبی باشند.


اواسط دهه بیست تا اواخر دهه سی:

در این سن، احتمالاً به پختگی شخصیتی خود رسیده‌اید و می‌توانید بهتر و دقیق‌تر برای چگونگی‌های زندگی خود تصمیم بگیرید و بهتر از گذشته متناسب با سن خود لباس بپوشید، شاید درآمد خوبی برای پرداخت هزینه‌هایتان دارید و به سختی بر روی اهداف خود کار می‌کنید.

شما در این سن، تقریبا در میانه راه تکامل هستید که ممکن است گاهی سخت باشد، اما آن را دوست دارید، حتی پدرتان نیز شاید شما را مثل خودش فرض کند، اگرچه ممکن است تا به حال سبک خود را پیدا کرده باشید، اما همچنان مهم است کمد لباس خودتان را دوباره ارزیابی کنید و در نظر بگیرید که سبک شما چگونه در خدمت اهداف شما باشد.

درسی سالگی، احتمالاً چیزهایی در کمد خود دارید که از دوران نوجوانی یا اوایل دهه بیست، تهیه کرده‌اید. در این سن بهتر است مجددا تغییرات دیگر در ارتباط با کمد لباستان انجام دهید و دوباره به سؤالات بالا مراجعه کنید.


شما باید در این سن، از کمد لباستان بکاهید و از شر آیتم‌های قدیمی که تناسبی با شما، به عنوان یک فرد سی ساله ندارند، خلاص شوید. لباس هایی که دیگر متناسب نیستند را کنار بگذارید یا اهداکنید. برای بهبود کمد لباستان از پیراهن های شخصی‌دوزی یا سفارشی استفاده کنید. هنگامی که یک پیراهن متناسب بر تن کنید، احتمالاً دیگر هرگز پیراهن آماده فروشگاه‌ها را نخواهید خرید.

چند عینک آفتابی کلاسیک بخرید.

استفاده کردن از یک عینک آفتابی مناسب هیچ رده سنی خاصی نمی‌طلبد. شما باید در هر سنی که هستید یک عینک آفتابی متناسب با فرم صورتتان در اختیار داشته باشید. بنابراین به دنبال عینک‌هایی باشید که تا چندین سال آینده از مد نمی‌افتند. برای اینکه از نحوه انتخاب عینک آفتابی متناسب با فرم صورتتان آگاه شوید به این مقاله مراجعه کنید.

تنوع اکسسوری‌های گردنی خود را بالا ببرید.

حتی به هنگام پوشیدن لباس‌های غیر رسمی، از پوشیدن پاپیون‌ها و کراوات‌ها غافل نشوید. هر دو این آیتم‌ها‌ به خوبی با ژاکت های یقه V و ژاکت های پشمی ترکیب می‌شوند. دستمال گردن‌ و شال گردنی هر دو بخشی از استایل‌های یک فرد هستند که می‌توانند با افزودن جزئیات بیشتر، ظاهر شما را ارتقا دهند.

برای اطلاعات بیشتر به این مقاله زیر رجوع کنید:

دستمال گردن

به یاد داشته باشید شما در این سن باید خودتان را با ترکیبات جدید در راستای استایلتان به چالش بکشید. هر از گاهی تلاش کنید با ترکیبات جدیدی از آیتم‌ها، مهارت تازه نگه داشتن استایلتان را رقم بزنید. پوشیدن یک دستمال گردن به جای پاپیون یا کروات می‌تواند اینکار را به خوبی برای شما انجام دهد.


چهل تا شصت سالگی:

شما هنوز هم جوانید! اما فردی کاملاً پخته محسوب می‌شوید. شاید اصلی ترین نکته در متناسب لباس پوشیدن در این سن، دوری از کهنگی باشد. همچنان بر روی اهداف زندگی خود کار می‌کنید و مدت هاست که می دانید چه چیزی برای شما متناسب است و چه چیزی به درد شما نمی‌خورد.

اگر در چند دهه گذشته روی آثار کلاسیک سرمایه گذاری کرده‌اید،  پس آیتم‌های دلخواهتان را در کمد خود دارید. اما به هرحال سنی، از شما گذشته است و لازم است ظاهر شما نیز همسو با این گذر زمان، تغییر کند.


اگرچه مبارزه با تبعیض سنی باید برعهده رئیس شما باشد، اما حفظ ظاهر خود متناسب با سنتان، یکی از راه‌هاییست که می‌تواند بر شناخت مردم از شما و در پی آن، نوع برخورد آن‌ها با شما تأثیر گذار باشد.

درست است که ما مخالف دنبال کردن کورکورانه ترندها، در هر سنی هستیم، اما نمی توان این واقعیت را کتمان کرد که استفاده‌ از برخی روندها، به شما کمک می‌کند تا ظاهر خود را جوان نگه دارید.

اغلب آقایان در این دوره از سن، با تحولات عظیمی در فرم بدنشان روبرو می‌شوند. بسیاری چاق تر و بسیاری از آن‌ها نیز لاغر تر می‌شوند و شاید لباس‌هایی که تا به حال در کمد لباسشان گردآوری کرده اند، با جثه آن‌ها همخوانی کافی را نداشته باشند.

شما در طول زندگی‌تان نیاز دارید تا از تغییرات سه مرحله‌ای در ارتباط با کمد لباستان گذر کنید و در طی آن ها به سوالات گفته شده در اول نوشتار مراجعه کنید.

سن چهل تا شصت سال دقیقا یکی از همین تغییرات است. شما باید مجددا با توجه به فرم بدن و سیلوئتتان دوباره درباره کمد لباستان تجدید نظر کنید و لباس هایی که دیگر مناسب شما نیستند را، اصلاح کنید. بسیاری از آقایان در این سنین، با افت توده بدنی مواجه می‌شوند و کم کم شروع به لاغر تر شدن می‌کنند.

از این رو توصیه می‌کنیم که آیتم‌هایی که برای شما گشاد شده اند را مجددا به دستان خیاط بسپارید تا آن‌ها را برای شما اصلاح کنند.


در مقابل نیز افراد بسیاری نیز رو به فربه شدن می‌کنند و شاید اضافه وزن زیادی در ناحیه شکمشان پیدا کنند. برای این طیف از افراد توصیه می‌کنیم که آیتم‌های کمد لباسشان را بر اساس همان اضافه وزن خود تغییر دهند و از پوشیدن لباس‌هایی که برایشان تنگ شده اند، بپرهیزند.

درست است که بسیاری از آیتم‌هایی که در دردسترس دارید، بخشی از مجموعه سرمایه‌گذاری‌های شما بر سر آیتم‌های  بی‌انتها (Timeless) است اما باید به یاد داشته باشید که حتی آیتم‌های بی‌انتها نیز زمانی که فیت و اندازه مناسب جثه شما را ندارند به انتهای حضورشان در کمد لباس شما، رسیده اند.

عینک خود را نو کنید!

عینک ها قدرت منحصر به فردی دارند و وقتی درست انتخاب شوند، شما را جوانی بالغ نشان می دهند. اگر بیش از 5 سال است که از فریم‌های تکراری استفاده می‌کنید، وقت آن رسیده است که عینکتان را به روز کنید.

پیراهن‌های خود را تغییر دهید.

در این سن، شما به حدی از پختگی رسیده اید که دقیقاً می‌دانید چه آیتم‌هایی متناسب با سن شما هستند و اگر بخواهیم کمی رو راست باشیم، در واقع شما به‌ مجموعه لباستان عادت کرده اید. شاید در انتخاب لباس‌هایتان همیشه به سمت پیراهن‌های مجلسی ساده آبی رنگ بروید و یا از شلوار‌های جین چسبان دوری کنید.

در اصل شما در این سن، یک دایره امن در کمد لباستان ساخته اید و شاید خارج شدن از آن برایتان کار آسانی نباشد. اما شجاع باشید.

خرید یک پیراهن‌ با طرح‌های گلدار و یا مدل‌هایی خارج از دایره امنتان، می‌تواند طراوت را به ظاهر شما بازگرداند و شما را از تله سن گرایی یا پیر انگاشته شدن برهاند. اگر به رنگ‌های سفید و آبی کلاسیک عادت کردید، به ‌روز رسانی پیراهن‌هایتان برای افزودن الگوهای کوچک و رنگ‌های جدید، مانند سرخابی یا سبزآبی می‌تواند ظاهر شما را متحول کند.

اکسسوری‌های گردنی خود را دوباره ارزیابی کنید!

مانند سایر آیتم‌های کمد لباس شما، اکسسوری های گردنی از قبیل کراوات و پاپیون می‌توانند کمی حس و حال پیری داشته باشند. وقت آن است که کراوات های دهه‌های جوان‌تر خود را کنار بگذارید یا اهدا کنید. اهدا کردن این نوع اکسسوری ها به افراد جوان‌تر می‌تواند برای آن‌ها خوشایند باشد. چراکه این آیتم‌ها جزئی از شیک‌پوشی شما محسوب می‌شوند و می‌توانند نمایندگانی ارزنده از یک پدر برای فرزندانشان باشند.

با هدیه کردن اکسسوری‌های گردنیتان، شما در اصل امضای شخصی ‌خودتان را به سایرین برون سپاری کرده اید.

از آنجایی که اغلب افراد در این سن، با توجه به فرم بدنشان به پوشیدن کت شلوار‌هایی با یقه های پهن رو می‌آورند بهتر است به داشتن کراوات های بلند تر و یا عریض تر نیز نیم نگاهی داشته باشید. یک کراوات باریک هیچگاه با یک کت با یقه های پهن، جذاب نخواهد بود.

شصت سال و بزرگتر:

در این سن، احتمالاً بازنشسته شده اید و روزهای خود را با دوستانتان می‌گذرانید و تفریحات خاص خود را دارید. شاید هم اصلاً نمی‌خواهید بازنشسته شوید. در دنیای استایل هیچ بازنشستگی وجود ندارد.

سن بالای شما به معنی تمام شدن حیاتتان نیست!

شما هنوز هم می‌توانید در عین حال شیک پوش باشید، اما هدف این است که از افتادن در تله‌های خاص خودداری کنید. با مرور قوانین رده سنی 40 تا 60 در بالا شروع کنید. همه این پیشنهادات همچنان در این سن مفید اند، اما چند نکته مهم نیز در این رده سنی وجود دارد:


بیش از حد تغییر نکنید!

تفاوت چشمگیر، واضح و ناخوشایند است. شاید به ندرت فردی را بتوان پیدا کرد که به موهای دونالد ترامپ نگاه کند و بگوید: ای کاش من هم اینطور به نظر می رسیدم! اینکه مردی کچل و مسن باشید اما خود واقعیتان را نشان دهید بسیار خوشایند تر از فردی خواهد بود که با کلاه گیس یا رنگ کردن بیش از حد مو هایش مصنوعی به نظر میرسد.

موهایی را که دارید، در آغوش بگیرید، با هر رنگی که دارد!

کمتر به آنچه دیگران فکر می‌کنند، اهمیت دهید! اکنون زمان آن است که از مزایای سپری کردن عمری با مردم بهره مند شوید. یکی از این مزایا‌ها، کمتر اهمیت دادن به افکار دیگران است، کمد لباس خود را هر پنج سال یکبار، همگام با تغییرات بدنتان ویرایش کنید. با افزایش سن، بدن ما تغییر می‌کند و پوشیدن لباس های همسو با این تغییرات همیشه ظاهر خوبی برای شما می‌سازد.

اکسسوری های خود را ساده و کلاسیک نگه دارید تا مثل همیشه شیک باشید.

از لایه بندی نترسید.

اگر متوجه شدید که سریع‌تر سردتان می‌شود، بهترین راه برای اطمینان از اینکه همیشه سلامت هستید، لایه‌بندی است. از ضخامت‌های متناسب با هم استفاده کنید و از لایه بندی‌هایی که همواره با لباس‌های ضخیم است، دوری کنید تا ظاهرتان همچنان شاداب بماند.

هیچ گاه در لایه بندی زیاده‌روی نکنید و متناسب با سن لباس پوشیدن را در الویت قرار بدهید. هیچ آقایی با پوشیدن چندین بالاپوش و یا شلوار‌های پشمی در زیر شلوار‌ خود، ظاهری جذاب نخواهد داشت. شما در این سن به یک امضای شخصی برای خودتان رسیده اید و به نمادی از شیک پوشی برای فرزندان یا نوه‌هایتان تبدیل شده اید، برای اینکه در ظاهر خود به یک انسجام فکری متناسب با استایلتان برسید، از رنگ های خنثی و تیره بیشترین استفاده را داشته باشید

اما این بدین معنی نیست که شما نمی‌توانید یک پیراهن قرمز بپوشید. این به شما بستگی دارد که نحوه برخورد مردم وخودتان به چه صورتی باشد. راه‌های زیادی برای جوان‌تر یا مسن‌تر به نظر رسیدن، وجود دارد. برای بسیاری از ما، هدف این است که دقیقا سن خودمان را نشان دهیم و همان را در درون خودمان نیز حس کنیم.


شما چه نکاتی برای لباس پوشیدن متناسب با سنتان دارید؟

آیا فکر می‌کنید که برخی از رنگ‌ها صرفاً در انحصار یک رده سنی خاصی هستند یا نه؟

پیام بگذارید

در خبرنامه سایت ما عضو شوید

برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها ، تبلیغات و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ثبت نام کنید.
نه ممنون