تی‌شرت‌های برتون Breton T-shirts

در این نوشتار فرصتی خواهیم داشت تا به یکی دیگر از تاثیرات البسه نظامی و نوآوری‌های کمد لباس نظامیان در دنیای لباس آقایان اشاره کنیم.

تی شرت‌های Breton که در اصل یکی از لباس‌های ملوانان ارتش دریایی فرانسه بودند و با طرح راه راه های افقی بافته می‌شدند و البته امروزه نیز به همین منوال طراحی می‌شوند.

این تی شرت‌ها در سال 1858 بعنوان یونیفرم (Uniform) ملوانان فرانسوی تعیین شدند و به خدمت ارتش دریایی فرانسه درآمدند. این تی شرت‌ها دارای 21 عدد نوار افقی بودند، این عدد به یکی از افتخارات نظامی ارتش دریایی فرانسه اشاره دارد. عدد 21 به تعداد موفقیت‌های بزرگ دریایی امپراطور فرانسه یعنی ناپلئون بناپارت در مقابل رقیب اصلی خود یعنی نیروی دریایی بریتانیا اشاره می‌کند.

در پس ساخت این طرح از تی‌شرت‌ها، یک حقه جالب از تاکتیک‌های استتار وجود داشت. نظامیان فرانسه، از این طریق سربازان فرانسوی ارتش دریایی را که به آب افتاده بودند، تشخیص می‌دادند و در پی نجات آن‌ها عمل می‌کردند. در واقع این تی‌شرت‌ها، یکی از نمادای استایل شخصی ارتش فرانسه بود.


تی‌شرت برتون در اوایل فقط مختص یونیفرم ملوانان بود. این تی‌شرت‌ها، به دو شکل آستین بلند و کوتاه ساخته می‌شدند و در نیروی دریایی فرانسه به کار گرفته شدند. به تدریج با گذر زمان، طرح این تی‌ شرت‌ها در دنیای کنونی نیز محبوب‌تر شد تا جایی که پارچه‌هایی با ضخامت و بافت متنوع تری با این طرح، برای کاربرد‌های مختلف ساخته شدند. امروزه این پارچه‌ها به اسم پارچه برتون یا طرح سِیلور(Sailor) تولید می‌شوند.

اما دلیل نامگذاری این پارچه چه بوده است؟

نام این پارچه از ریشه‌ای جالب در منطقه Bretagne نشات می‌گیرد که یکی از مناطق معروف شمال غرب کشور فرانسه است. این منطقه به دلیل سواحل بزرگی که به اقیانوس اطلس دارد یکی از پایگاه‌ها و بندرهای حیاتی فرانسه است که در طول قرن‌ها نیز مورد توجه مردم و حاکمیت فرانسه بوده است. حتی تا به امروز نیز این منطقه یکی از بخش‌های مهم فرانسه و اروپاست. در حال حاضر این منطقه یکی از آشیانه‌های بزرگ زیر دریایی‌های اتمی ارتش فرانسه است.

شهر لوریان lorient که یکی از بنادر مهم نظامی و اقتصادی فرانسه است، در این منطقه قرار دارد. البسه نظامی که در این شهر برای ملوانان دوخته می‌شد به Marinière شهرت داشت که در زبان فرانسه به معنی لباس ملوانی است.

هر دو این این کلمات یعنی مارینیِر و برتون، امروزه برای سوئت شرت‌ها و تی شرت‌هایی که با طرح راه راه تولید می‌شوند، به کار می‌رود. دلیل استفاده از کلمه مارینیِر برای این آیتم، مقارن بودن فرهنگ این منطقه و فعالیت‌های نیروی دریایی با این طرح است.

نیرو دریایی فرانسه

طرح‌های اصلی این تی‌شرت‌ها و سوئت‌شرت‌ها اغلب با راه راه‌های آبی و سفید دوخته می‌شوند و دارای یقه گرد هستند که دقیقاً مشابه لباسی است که در ارتش فرانسه استفاده می‌شود، اما در بسیاری از کالکشن‌ها امروزی نیز ترکیب رنگی سفید و سیاه از این طرح دیده می‌شود.

برتون‌ها یکی از پوشش‌هایی هستند که به اندازه تنوع نان باگت در فرانسه در استایل‌ آقایان با ترکیبات و اشکال مختلفی دیده می‌شوند، اما به یاد داشته باشید که این تی‌شرت به دلیل داشتن راه راه های افقی، مناسب تمامی افراد نیست، به این دلیل که؛

افرادی که دارای اضافی وزن هستند با پوشیدن این تی‌شرت‌ها کمی پهن‌تر به نظر خواهند رسید. همچنین به یاد داشته باشید هنگامی که از این تی‌شرت استفاده می‌کنید باید بقیه پوششتان را به ساده ترین نحوه ممکن ترکیب کنید و از اکسسوری‌های زیادی استفاده نکنید.


در دنیای فشن، تی‌شرت برتون به تدریج جای پای بسیار قوی برای خود باز کرده است. از این رو هر سال، غول‌‌های بزرگ فشن، از پوشاک و طراحی‌های خاص راه راه برتون در کالکشن‌های بهار- تابستان رو نمایی می‌کنند.

برای مثال، ژان پل گوتیه Jean Paul Gaultier برند مشهور فرانسوی، سفیر اصلی برتون است. وی از این طرح‌ها در کالکشن‌های خود، استفاده بسیاری داشته است تا جایی که یکی از امضاهای برند گوتیه، نوار‌های آبی و سفید تی شرت‌های برتون است. گوتیه سعی داشت تا این طرح را در کمد لباس زنان و مردان ترویج بدهد. حتی بعد‌ها شیشه‌های ادکلن این برند نیز با فرمی راه راه ساخته شدند که اشاره به الهام این برند از طرح تی شرت‌های برتون دارد.

ژان پل گوتیه

یکی دیگر از مشاهیر بزرگ دنیای فشن که علاقه زیادی به برتون‌ داشت، کوکو شنل است. شنل از طرح‌های لباس ملوانان فرانسوی در سفری که در سال 1917 به منطقه BRETAGNE فرانسه داشت، الهام گرفت و سعی کرد تا در طراحی‌های جدیدش از طرح‌های کمر باریک و کرستی در پوشاک کژوال خانم‌ها فاصله بگیرد. وی در سال 1917 در کالکشن Croisière خود را رونمایی کرد که آیتم اصلی آن، ترکیب تی‌شرت‌های برتون با شلوار‌های گشاد و آزاد برای بانوان بود.

بعدها، برندهای بزرگ دیگری چون ایو سن لوران، پرادا و مایکل کورس نیز به برتون توجه خاصی کردند. افراد زیادی از طرح راه راه در استایل شخصی خود استفاده می‌کردند. یکی از معاصر ترین افراد که می‌تواند یکی از الگوهای استایل شخصی خاص باشد، نقاش بزرگ پابلو پیکاسو است که در عکس‌های زیادی با تی شرت برتون دیده می‌شود که ظاهری مطابق با استایل پاریسی دارد.


اگر بخواهیم اصالت سبک این تی‌شرت ها را نشان دهیم و کمی از سبک فرانسوی در استایل شخصی خودمان استفاده کنیم، پیشنهاد می‌کنیم که از یک سوئت شرت برتون با یک جین مشکی و کفش اسنیکرز سفید استفاده کنید، اما برای روح بخشیدن به استایل‌تان می‌توانید به استایلتان، یک دستمال گردن قرمز نیز اضافه کنید و با این ترفند نگاه مخاطب‌تان را بر روی چهره‌تان قفل کنید.

یکی از سبک پوشش‌هایی که می‌توانید با آن، طعم استایل پاریسی را به ظاهر خود ببخشید، دانستن نحوه‌ی استفاده از دستمال گردن‌هاست. چیزی که در استایل French Riviera نیز بسیار مشهود است که در مقاله ای دیگر به آن پرداخته ایم.

مقاله مرتبط: ساخت استایل پاریسی، جسارت می‌خواهد.

در این نوشتار به نحوه استفاده و تاریخچه دستمال گردن‌ها در استایل آقایان اشاره شده است. دستمال گردن، یکی از نماد‌های افراد Old money است که نمود آن را در استایل French riviera به خوبی میتوان مشاهده کرد.

یکی از نکات مهم دیگر در انتخاب این نوع پوشش، دقت به تایپ بدنی‌ و جثه انداممان است. همانطور که گفته شد راه راه‌های افقی این تی‌شرت‌ها، افراد سنگین وزن را پهن‌تر نشان خواهند داد.

در واقع دلیل اصلی این راه راه‌های افقی، پهن تر و برجسته تر نشان دادن اندام افراد است. پس اگر به دنبال افزودن این آیتم ضروری و پایه ای به کمد لباستان هستید، در قدم اول به وزنتان و نوع بدنتان دقت کنید. این طرح راه راه در اوایل فقط مختص پوشش بالا تنه در نظر گرفته می‌شد اما رفته رفته با محبوبت این سبک، امروزه شاهد استفاده از این طرح در بالاپوش‌ها و حتی در کفش‌ها نیز می‌باشیم.

اصلی ترین شکل این طرح، از راه راه های سیاه دو سانتی متری و راه راه های سفید یک سانتی متری ما بین آن‌ها تشکیل می‌شود اما امروزه با اندازه‌های متفاوتی نیز در عرض این نوارها، این لباس ارائه می‌شود. افرادی که دارای بدنی عضلانی‌تر و با تنه مستطیلی شکل هستند، بهتر است از راه راه های نازک تر استفاده کنند. همینطور راه راه ها و نوارهای عریض بالای سه تا چهار سانت متناسب افراد قد کوتاه تر با بدنی لاغرتر هستند.

استایل پاریسی

پیام بگذارید

در خبرنامه سایت ما عضو شوید

برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها ، تبلیغات و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ثبت نام کنید.
نه ممنون